Podwyżki dla nauczycieli w Koszalinie już 1 marca

2024-02-27 15:01
nauczyciel
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciele zatrudnieni w koszalińskich placówkach oświatowych otrzymają wyższe wynagrodzenia już 1 marca. Wyrównanie pensji za styczeń i luty zostanie wypłacone 12 marca, a „trzynastki” pod koniec lutego. Zgodnie z rozporządzeniem MEN podwyżka dla nauczycieli wyniesie od 30 do 33 procent.

- Mimo, że mamy dwa miesiące na wypełnienie założeń tego rozporządzenia postanowiliśmy, patrząc na to co dzieje się w szkołach i jakie są wynagrodzenia, że ta akcja związana z podwyżkami będzie bardzo szybka. Stąd 1 marca rozpoczynamy już pierwszą wypłatę po nowych stawkach, uwzględniających 30 lub 33 procentowy wzrost wynagrodzeń. Wiadomo, że ci którzy zarabiali najmniej otrzymają podwyżkę troszeczkę wyższą niż pozostali nauczyciele. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich nauczycieli, którym wypłacamy wynagrodzenia to w skali miesiąca podwyżki to koszt dla miasta 4,5 miliona złotych. Rocznie te skutki podwyżek to 54 miliony złotych

- wyjaśnia prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Na „trzynastki” miasto wyda 13 milionów złotych i to w porównaniu z zeszłym rokiem o ponad 10 procent więcej.

W koszalińskiej oświacie pracuje obecnie około 1900 nauczycieli. Najwięcej z nich to nauczycieli dyplomowani, którzy otrzymują najwyższe wynagrodzenie.

-Wynagrodzenia to jest główny składnik tego co mamy w budżecie oświatowym a w tym roku budżet Koszalińskiej Oświaty jest rekordowy, bo będzie wynosił aż 418 milionów złotych. Subwencji oświatowej otrzymaliśmy 282 miliony wraz z dotacją przedszkolną. Z tego łatwo wyliczyć, że w tym roku do koszalińskiej oświaty samorząd miasta Koszalina dołoży 136 milionów złotych i to jest kwota większa o prawie 20 milionów niż w roku ubiegłym. Podsumowując rok 2023 skala dopłaty miasta do wynagrodzeń nauczycielskich to jest razem z pochodnymi 21 milionów złotych, czyli dopłaciliśmy nauczycielom o 21 milionów więcej, niż to wynika z ich średniego wynagrodzenia, które powinni otrzymać ustawowo. To jest wola miasta i to jest oczywiście związane z tym, że wypłacamy dodatki np. motywacyjne, funkcyjne i różne inne pochodne. Na ten rok szacujemy, że ta nasza dopłata do wynagrodzeń nauczycieli z 21 milionów poszybuję do 30 milionów zł

-wylicza wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

Po podwyżce nauczyciel z pełnym wykształceniem pedagogicznym na początku swojej pracy zawodowej zarobi 4 908 zł brutto, nauczyciel mianowany 5 057 zł, a dyplomowany 5915 zł.

Listen to "Prezydent Koszalina Piotr Jedliński i wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski" on Spreaker.