Ponad 200 milionów złotych na program Maluch Plus

2023-01-23 17:29
żłobek
Autor: Pixabay

Gminy z woj zachodniopomorskiego będą mogły pozyskać finansowe wsparcie z programu "Maluch +".

To ponad dwieście milionów złotych na lata 2023-2029, które można przeznaczyć na utworzenie nowych żłobków, jak i wsparcie tych już działających. Pieniądze pochodzą głównie z Krajowego Planu Odbudowy, programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego oraz budżetu państwa.

Każda gmina z woj. zachodniopomorskiego będzie mogła aplikować o środki na utworzenie nowych miejsc żłobkowych lub na działalność tych już istniejących. Kwota jest czterokrotnie wyższa niż w latach poprzednich, przez ostatnich 6 lat kwota wyniosła 52 miliony złotych. Za pieniądze w nowym rozdaniu będzie można sfinansować ponad 3800 miejsc w żłobkach i klubach malucha. Każde utworzone już miejsce opieki będzie dofinansowywane kwotą ponad 800 zł miesięcznie. Na utworzenie nowego miejsca od podstaw będzie to ponad 35 tysięcy złotych.

Środki w ramach programu Maluch+ przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin, ale jeśli samorządy nie wykorzystają całej kwoty, to w drugim etapie o środki będą mogły wystąpić także podmioty prywatne. Wnioski - w ramach nowej edycji programu "Maluch +" - można składać do 19 lutego.

Listen to "wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki" on Spreaker. Listen to "Katarzyna Trocka, prowadzi punkt w Koszalinie" on Spreaker.