Prewencja kominów i palenisk przed zimą

2022-11-18 14:26
Kominy
Autor: Gdańsk.pl

Jest coraz zimniej, domowe piece ruszyły pełną parą a Straż Miejska jak co roku sprawdza, czy to czym palimy jest zgodne z normami i czy nie zanieczyszcza powietrza.

Koszalińscy Strażnicy mają na swoim wyposażeniu drona ze stacją badawczą i termokamerą, które mogą nadlatywać nad kominy i sprawdzać parametry dymowe. Stacja pomiarowa może też być instalowana w aucie służbowym i monitorować zanieczyszczenia jadąc przez miasto. Strażnicy mogą także pojawić się w naszym domu na kontrolę paleniska i mamy obowiązek wpuszczenia ich i przekazania próbek popiołu. Za palenie niedozwolonymi materiałami grozi nam mandat karny do 500 zł, w przypadku recydywy lub odmowy przyjęcia sprawa może być skierowana do sądu, a tam grzywna to nawet 5 tysięcy złotych.

O dbałość o kominy, regularne czyszczenie i kontrole kominiarzy apeluje także Państwowa Straż Pożarna. Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym strażacy najczęściej wyjeżdżają do akcji związanych z zapaleniem sadzy w kominie czy pożarów wywołanych przez nieszczelności w przewodach kominowych. Do tego dochodzi jeszcze czad, źle wentylowane pomieszczenia i brak kontroli mogą doprowadzić do zasłabnięcia a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Więcej w naszym materiale:

Listen to "Piotr Simiński, SM Koszalin" on Spreaker. Listen to "kpt Bartosz Zawiałow, oficer prasowy PSP w Koszalinie" on Spreaker.