Rekordowo dużo interwencji załogi śmigłowca LPR

2022-09-06 17:50
LPR Koszalin
Autor: materiały prasowe

Sezonową działalność zakończyła już baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Pomorskim, która działa od 1 czerwca do 5 września.

W tym roku załogi zrealizowały rekordową liczbę 154 misji (w poprzednich latach ok. 130-140). Pomocy medycznej udzielono 151 pacjentom, z których 118 transportowano na pokładzie śmigłowca. 52 wezwania to loty do nagłych zdarzeń, 74 do zachorowań, a 28 to transporty międzyszpitalne.

Załoga HEMS najczęściej była wzywana do osób, które doznały udaru (22) oraz tych, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (14 misji). 21 razy śmigłowiec startował na pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Dyspozytorzy wykorzystywali też powietrzną karetkę do wezwań do osób po utracie przytomności (9), z zawałem mięśnia sercowego (9) oraz z dusznością (6) czy po napadzie drgawek (6). W tym roku koszalińska załoga spędziła w powietrzu 154 godziny.

szpital Koszalin
Autor: materiały prasowe

Baza w Koszalinie jest jedyną sezonową bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z deklaracją wiceministra zdrowia do końca 2023 roku w rejonie Koszalina ma zostać wybudowana stała baza HEMS. Obecnie trwa dopełnianie kwestii formalnych związanych z pozyskaniem terenu pod jej budowę.

Listen to "Justyna Sochacka, rzecznik LPR" on Spreaker.