[RELACJA] Siostry pallotynki świętowały w sobotę jubileusz 50-lecia pobytu w Koszalinie

2022-09-12 15:58
Siostry pallotynki świętują jubileusz 50-lecia w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Siostry pallotynki świętowały jubileusz 50-lecia w Koszalinie

Pracowały w kurii biskupiej, katechezie oraz w zakrystii parafii katedralnej w Koszalinie. Prowadziły także wspólnoty młodzieżowe przy parafii. Mowa o siostrach pallotynkach, które od 50 lat posługują w Koszalinie.

Siostry pallotynki świętowały w sobotę jubileusz 50-lecia posługi w Koszalinie. Mszy św. w koszalińskiej katedrze przewodniczył biskup diecezjalny Edward Dajczak. Eucharystię koncelebrowali biskupi Zbigniew Zieliński, Krzysztof Zadarko i Paweł Cieślik oraz księża pracujący w kurii biskupiej. Na uroczystość przybyła duża grupa osób, które ok. 40 lat temu należały do wspólnoty młodzieżowej, prowadzonej przez s. Konsolatę.

s. Konsolata, pallotynka, która pracowała w Koszalinie na początku funkcjonowania diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej i w czasie stanu wojennego
Autor: Alicja Górska s. Konsolata, pallotynka, która pracowała w Koszalinie na początku funkcjonowania diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej i w czasie stanu wojennego

"Dzisiaj jestem z sercem pełnym wdzięczności i sercem pełnym radości, dlatego, że patrzę na małżeństwa, które są ze wspólnoty. Patrzę na powołania zakonne i kapłańskie ludzi ze wspólnoty, a było ich kilkanaście. Jak kadry filmowe przechodziły mi pewne momenty z ich życia, zarówno te piękne jak i te trudne. Obecność przedstawicieli tej wspólnoty dziś na tych uroczystościach jest piękna"- mówi s. Konsolata.

Listen to "Relacja z jubileuszu sióstr pallotynek w Koszalinie" on Spreaker.
Siostry pallotynki świętują jubileusz 50-lecia w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Mszy św. przewodniczył bp diecezjalny Edward Dajczak

"84 siostry. Każda przecież pisała tu jakąś historię. Wiele imion zapamiętali ludzie i wspominają po latach. Wspominają ten ogień, który płonął. Zawsze nas tak zapamiętują, jeżeli płoniemy. Zapamiętuje się tych, którzy płoną Boskim ogniem"- mówił w katedrze bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak.

Jubileusz sióstr pallotynek w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Osoby ze Wspólnoty Wieczernikowej "Infinitam" podczas jubileuszu sióstr pallotynek w Koszalinie

"W momencie, kiedy utworzyła się diecezja, ks. bp Ignacy (Jeż dop. red.) zaczął szukać sióstr do pracy w kurii biskupiej. Obiecało podobno drugie i trzecie zgromadzenie, ale z jakiś powodów te zgromadzenia musiały się wycofać. Ks. bp, wiedząc, że siostry pallotynki są w Bobolicach, pojechał i powiedział - nie ruszę się, dopóki nie dostanę sióstr"- opowiada s. Danuta Abramowicz. Tak się zaczęło.

Początki pobytu sióstr w Koszalinie były strasznie trudne. Siostry musiały dojeżdżać z Bobolic, a gdy podjęły decyzję o przeprowadzce do Koszalina, to karkołomne okazały się poszukiwania mieszkania. Na krótki czas lokum znalazły w mieszkaniu milicjanta, ale szybko musiały je opuścić. Zaczęła się tułaczka. Więcej na ten temat w reportażu "Siostry z kurii" Reportaż "Siostry z kurii"