Rozpoczyna się peregrynacja Piety Skrzatuskiej

2022-11-24 14:47
Biskup Edward Dajczak i ks. Wacław Grądalski
Autor: ks. Wojciech Parfianowicz Biskup Edward Dajczak i ks. Wacław Grądalski

Kopia Piety Skrzatuskiej odwiedzi wszystkie parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Peregrynacja rozpocznie się w sobotę, 26 listopada i będzie trwała trzy lata, aż do jubileuszu 450-lecia obecności cudownej figury w Skrzatuszu.

Słynąca łaskami figura Matki Bożej Bolesnej, trzymającej w ramionach ciało swojego Syna znajduje się w Skrzatuszu już od 447 lat. W sobotę rozpocznie się pierwsza w historii peregrynacja kopii Piety Skrzatuskiej. W ciągu trzech lat odwiedzi ona wszystkie parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

-Sanktuarium Skrzatuskie jest otwarte dla wszystkich, ale nie wszyscy tam docierają. Nie wszyscy też wiedzą o wartości tego miejsca. Peregrynacja jest więc wyjściem do ludzi. Oczywiście, nie chodzi tu o przewiezienie figurki, bo ona jest znakiem o wiele głębszej rzeczywistości. Gdy patrzymy na Maryję, Ona uczy nas adoracji Boga, pokazuje ciało Jezusa i ta myśl, by przybliżyć relację z Bogiem przez ten znak jest wiodącą myślą tej peregrynacji

-mówi ks. Wacław Grądalski, kustosz Sanktuarium w Skrzatuszu.

Msza św., oficjalnie rozpoczynająca peregrynację słynącej łaskami Piety, zostanie odprawiona w tę sobotę o godz. 12:00 w bazylice w Skrzatuszu. Całość będzie transmitowana przez telewizję internetową Dobre Media.

Natomiast dzisiaj w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie w ramach przygotowania do peregrynacji, proboszczowie zawierzyli Matce Bożej Skrzatuskiej swoich parafian i całą diecezję.

Peregrynacja w każdej parafii potrwa kilka dni. Najpierw przyjedzie kapłan, który wygłosi rekolekcje, razem z nim pojawią się animatorzy modlitwy i śpiewu, a na koniec zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z kopią Piety Skrzatuskiej. W niektórych parafiach obecny będzie na niej któryś z biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pierwszym dekanatem, w którym zagości kopia Piety będzie dekanat Ustka. Wkrótce poznamy dalszy plan peregrynacji.

Listen to "Peregrynacja Piety Skrzatuskiej" on Spreaker.