Siostry niepokalanki opuszczą Szczecinek

2023-02-15 16:17 Alicja Górska
Siostry niepokalanki w Szczecinku
Autor: alg

Po 77 latach swojej posługi w tym mieście, decyzją zarządu zgromadzenia, zamykają klasztor. Powód?

Siostry niepokalanki, które trafiły do Szczecinka zaraz po II wojnie światowej i budowały struktury oświatowe w mieście, zamykają swój klasztor. Powód?

"Powodem zamknięcia klasztoru w Szczecinku jest kryzys powołań, który dotyka wszystkich zgromadzeń zakonnych w Polsce, także nasze. Musimy wziąć pod uwagę te nasze klasztory, w których są nasze szkoły i przedszkola, dlatego nie może tutaj przyjść żadna siostra do naszej wspólnoty, a my jesteśmy w dość poważnym wieku i trudno nam prowadzić ten dom"- wyjaśnia s. Macieja ze wspólnoty sióstr niepokalanek w Szczecinku. 

Siostry niepokalanki aktualnie opiekują się szczecineckim „Oknem życia” i prowadzą świetlicę dla dzieci Caritas. Pomagają także ubogim i bezdomnym, prowadzą modlitwę za zmarłych. Kaplica klasztorna jest miejscem otwartym dla mieszkańców Szczecinka. To miejsce szczególnie ważne dla starszych mieszkańców z sąsiedztwa, którzy w tej kaplicy uczestniczą w Eucharystii niedzielnej oraz w nabożeństwach. Aktualnie w klasztorze mieszkają cztery siostry.

Listen to "s. Macieja ze wspólnoty sióstr niepokalanek w Szczecinku" on Spreaker.

Jaki będzie dalszy los tego budynku i znajdującego się w nim „Okna życia”? Trwają rozmowy zgromadzenia sióstr niepokalanek z Caritas diecezjalną. Do tematu będziemy wracać w Radiu Plus.

Siostry niepokalanki przybyły do Szczecinka zaraz po II wojnie światowej i organizowały oświatę w Szczecinku. Założyły pierwsze polskie przedszkole w tym mieście, uczyły różnych przedmiotów w szkołach średnich. Prowadziły też świetlice dla dzieci oraz Szkoleniowy Ośrodek Katechetyczny. Angażowały się również w pomoc charytatywną. Więcej o tym w reportażu "Budowniczki", który został zrealizowany dwa lata temu z okazji 75-lecia pobytu sióstr w Szczecinku.

Listen to "Reportaż "Budowniczki", emisja 9 października 2020" on Spreaker.

Wywiad z s. Macieją Kudłacz z cyklu "W rytmie życia" z ubiegłego roku [TUTAJ].