Szczecinek: Wystawa w stulecie urodzin ks. Jana Lisa

2022-10-21 15:12
Wystawa Stulecie urodzin ks. Jana Lisa (1922-2022).
Autor: Alicja Górska Wystawa "Stulecie urodzin ks. Jana Lisa (1922-2022)".

Wystawa upamiętniająca zmarłego tragicznie ks. Jana Lisa do obejrzenia w Muzeum Regionalnym w Szczecinku

W Szczecinku zakończyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wczoraj (20 października) w Muzeum Regionalnym została otwarta  wystawa, poświęcona ks. Janowi Lisowi, nieżyjącemu proboszczowi parafii mariackiej w Szczecinku. Można na niej zobaczyć zdjęcia, dokumenty, ale także rzeczy osobiste zmarłego kapłana.

"Mamy niesamowitą okazję, chyba po raz pierwszy, pokazać publicznie jego rzeczy osobiste. Pokazujemy jego zdjęcia, dyplomy, ale także okulary, brzytwę, dewocjonalia- różaniec, medaliki"- wyjaśnia Irek Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku i autor wystawy.  

Listen to "Otwarcie wystawy o ks. Janie Lisie w Muzeum Regionalnym w Szczecinku" on Spreaker.

Wystawa opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia duszpasterza, począwszy od lat młodości, przez walkę podczas II wojny światowej, życie seminaryjne, do pracy w parafiach w Okonku i Szczecinku. Opowiada m.in. o szykanowaniu przez komunistyczne władze i dwukrotnym aresztowaniu duchownego.

"Świadkowie jego posługi kapłańskiej wspominają go bardzo serdecznie i do dzisiaj żyją w pamięci jego dobroć, serdeczność, jego zaangażowanie nie tylko w prace budowlane plebanii, ale także budowanie tego żywego ciała, jakim jest wspólnota parafialna. Ten ksiądz potrafił przygotowywać i ukierunkowywać ludzi na Chrystusa"- tłumaczy dr Andrzej Sochaj, przewodniczący zarządu oddziału  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinku.

Wystawę przygotował dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku Irek Markanicz.
Autor: Alicja Górska Wystawę przygotował dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku Irek Markanicz.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja o kard. Ignacym Jeżu, pierwszym ordynariuszu diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. ​Wykład wygłosił dr Leszek Laskowski, historyk pracujący w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, autor książki o kard. Ignacym Jeżu. Tegoroczny program Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku nawiązuje do jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, stąd taki dobór tematów.

Listen to "dr Leszek Laskowski, historyk, Koszalińska Biblioteka Publiczna" on Spreaker.

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku odbył się koncert "Laudate omnes gentes", który wykonał chór kameralny Exordium pod dyrekcją Karola Wojtowicza w kościele pw. Narodzenia NMP. W programie były także projekcje filmu "Johnny" o nieżyjącym ks. Janie Kaczkowskim, pomysłodawcy puckiego hospicjum. Zwieńczeniem tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej była wystawa pt. "Stulecie urodzin ks. Jana Lisa (1922-2022)", prezentowana w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Patronat medialny nad Dniami Kultury Chrześcijańskiej w Szczecinku sprawowało Radio Plus Koszalin.

Prelekcja na temat pierwszego ordynariusza diecezji kard. nom. Ignacego Jeża.
Autor: Alicja Górska Prelekcja na temat pierwszego ordynariusza diecezji kard. nom. Ignacego Jeża.