Tablica pamięci Berthy von Massow na koszalińskim Szpitalu

2021-10-12 15:20
tablica na koszalińskim szpitalu
Autor: materiały prasowe

Na ścianie budynku administracji Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie odsłonięto dziś tablicę poświęconą pamięci Berthy von Massow, przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem, która była założycielką m.in. tutejszego Szpitala.

Inicjatorem, a zarazem organizatorem wydarzenia było Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, które zajmuje się poznawaniem i propagowaniem tradycji oraz dziedzictwa historycznego Koszalina. W uroczystości uczestniczyły m. in. przedstawicielki Zgromadzenia Diakonis Salem z niemieckiego Minden – przełożona Andrea Brewitt oraz siostra Ira Lichte.

odsłonięcie tablicy
Autor: materiały prasowe

Siostra Bertha von Massow była inicjatorką budowy Szpitala w Koszalinie, który 1 grudnia 1913 roku przyjął pierwszego pacjenta. Wtedy Szpital był w stanie przyjąć ponad stu pacjentów. Na przestrzeni lat placówka rozwijała się i rozbudowywała. Obecnie przyjmuje rocznie 300 tys. pacjentów. Tablica została odsłonięta w miejscu, gdzie przed laty mieścił się dom dla emerytowanych sióstr. W kompleksie działały także dom samotnej matki, 4 domy dziecka, szkoła pielęgniarstwa i opiekunek dziecięcych i inne. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy spotkania wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie

konferencja w PWSZ
Autor: materiały prasowe

Kroniki mówią, iż w 1945 roku, gdy do Koszalina wkroczyli żołnierze sowieccy, Bertha von Massow została pobita, w wyniku czego zmarła. Miała zostać pochowana na dawnym koszalińskim cmentarzu - dziś jest to park okalający Koszalińską Bibliotekę Publiczną. Dokładne miejsce jej pochówku nie jest znane.