W Koszalinie powstaje coraz więcej „Pól nadziei”

2021-10-21 11:25
Pola na wodnej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Członkowie fundacji Aktywny Koszalin i drużyny "Wychodzę z kijami"

Są już prawie przy każdej szkole i przedszkolu, a teraz będą też rosły na terenie Wodnej Doliny. Żonkile zostały posadzone tam z inicjatywy drużyny "Wychodzę z kijami" i Fundacji Aktywny Koszalin. Chodzi o to, aby propagować w przestrzeni ogólnodostępnej akcję "Pola nadziei" i ideę wspierania hospicjum.

W Koszalinie powstaje coraz więcej „Pól nadziei”. Symbol akcji, czyli żonkile sadzone są już prawie przy każdej koszalińskiej szkole i przedszkolu, a teraz będą też rosły na terenie Wodnej Doliny. Z taką inicjatywą wyszła drużyna "Wychodzę z kijami" i Fundacja Aktywny Koszalin. Aktywne mieszkanki i mieszkańcy sami przekopali teren i posadzili cebulki kwiatów, które wiosną będą wymieniane na dar do puszki na rzecz Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

-Pomagamy, bo chcemy i możemy- mówi Marzena Tkaczyk, prezes Fundacji Aktywny Koszalin. -To jest też kwestia tego, aby pewne idee propagować w szerszym gronie i przestrzeni publicznej. „Pola nadziei” w Koszalinie są przy hospicjum, przy placówka oświatowych, ale brakuje ich w miejscu ogólnodostępnym, więc uznaliśmy, że Wodna Dolina jest do tego idealnym miejscem.

pola na wodnej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Aktywnym koszalinianom w pracy nie przeszkadzał nawet silny wiatr.

Członkowie fundacji, mimo silnego wiatru i kropli deszczu, mieli przy sadzeniu kwiatów mnóstwo radości i poczucie, że robią coś dobrego i ważnego. Podkreśla to także Teresa Krysztofiak z Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie:

-Bardzo się cieszymy z tej akcji, i że „Pól nadziei” przybywa, bo to świadczy o tym, że szerzy się idea wolontariatu, że coraz więcej osób myśli o tych cierpiących, chorych i potrzebujących i jednoczy się z nimi w bólu.

pola na wodnej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Trawnik, na którym posadzono żonkile, został po zakończonej pracy oznaczony specjalną tabliczką.

Wiosną na ulicach Koszalina pojawią się wolontariusze z żonkilami, którzy będą kwestować na rzecz hospicjum. Środki pozyskane w akcji będą, jak każdego roku, przeznaczone na bieżące potrzeby placówki, ponieważ dotacja z NFZ nie pokrywa tych kosztów.

W Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie stacjonarnie przebywa kilkanaście osób, pracownicy opiekują się także około 50 pacjentów w domach. Prowadzą też poradnię medycyny paliatywnej oraz wsparcie psychologiczne dla rodzin pacjentów.

Słuchaj Akcja 'Pola nadziei' na terenie Wodnej Doliny