W Koszalinie uczczono Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

2023-10-11 16:52
Pomnik generała Pułaskiego w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Pomnik generała Pułaskiego znajduje się w Koszalinie między amfiteatrem a ul. Piastowską.

11. października to Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, obchodzony głównie w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce także. Dzisiaj pamiętali o nim koszalinianie. Kazimierz Pułaski urodził się w marcu 1745 roku, zginął w wieku zaledwie 34 lat. Był bohaterem walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego.

Kazimierz Pułaski odniósł szereg zwycięski bitew w czasie Konfederacji Barskiej. Tym zapisał się w historii Polski. Później został skazany na wygnanie z kraju i trafił do Ameryki. Tam będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej, w 1778 r. utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston. Zmarł rok później w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah. Na wieść o jego śmierci prezydent Jerzy Waszyngton podjął decyzję, aby przez ten jeden dzień hasłem w wojsku stał się ,,Pułaski", a odzewem „Polska".

-Kazimierz Pułaski osobistym przykładem i męstwem wskazywał drogę innym. Choć mamy inne czasy, cechy, którymi się charakteryzował, potrzebne są nam także dzisiaj: odpowiedzialność za to, co robimy, wytrwałe dążenie do celu i poszanowanie wolności. Mówiąc o nim, przychodzi na myśl jedno z najbardziej znanych polskich haseł: „,za wolność waszą i naszą". Kazimierz Pułaski jest wcieleniem tego ducha i tego sztandaru. Jego postawa, krew przelana w walkach o suwerenność Polski i Stanów Zjednoczonych, odzwierciedlana jest w barwach narodowych naszej flagi. Jest też symbolem przyjaźni między naszymi krajami. Symbole tej przyjaźni można napotkać w stolicy Ameryki: zaledwie kilka kroków od Białego Domu wzniesiono pomniki upamiętniające postacie o takich nazwiskach jak Pułaski i Kościuszko

- mówił podczas uroczystości wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski.

W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu honorowe obywatelstwo amerykańskie. Został nim jako zaledwie siódma osoba w historii, dołączając do grona takich postaci jak Winston Churchill czy Matka Teresa z Kalkuty.

Listen to "Dzień Pamięci Generała Pułaskiego" on Spreaker.