W Połczynie nowe dowody osobiste

2021-11-05 18:31
skaner w urzędzie
Autor: materiały prasowe

W Połczynie-Zdroju będzie można składać wnioski o nowe dowody osobiste z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli odciskami palców. Wymiana ważnych dowodów nie jest obowiązkowa.

W wydziale Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju od 8 listopada będzie można wnioskować o najnowszy model dowodu osobistego, rozwiązania dotyczące nowych dokumentów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego.

Najważniejsze zmiany, to pobranie odcisków palców i złożenie na wniosku podpisu przez osobę ubiegającą się o wydanie dowodu osobistego. Złożenie wniosku o dowód osobisty oraz odbiór dokumentu wymaga wizyty w urzędzie, a dla osób, które nie mogą same udać się do urzędu z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, dostępna będzie mobilna stacja urzędnika. Taką usługę mieszkańcom Gminy Połczyn-Zdrój będzie świadczył Urząd Miasta w Świdwinie, wyposażony w mobilną stację urzędnika (Świdwin, Plac Konstytucji 3 Maja 1, tel.: 94 365 20 11, 364 80 35).

Wymiana ważnych dowodów nie jest obowiązkowa. Zmiany dotyczą dowodów osób, które właśnie ukończyły 18 lat oraz osób, którym minął termin ważności dotychczasowego dokumentu lub utraciły ważny dowód i muszą wyrobić nowy. Od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12. rok życia, pobierać się będzie odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą urządzenia elektronicznego. Drogą elektroniczną od 8 listopada 2021 będzie można złożyć jedynie wniosek o dowód dla dzieci do 12. roku życia.