Warsztaty „Dbam o piersi” w Koszalinie

2022-09-19 15:45
warsztaty
Autor: materiały prasowe

Szpital Wojewódzki w Koszalinie zorganizował darmowe warsztaty edukacyjne dla pań „Dbam o piersi”.

O objawach towarzyszących zachorowaniu na nowotwór piersi, a także o gospodarce hormonalnej mówił dr n. med. Przemysław Kaczanowski, koordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

- Rak piersi to niestety lider, jeżeli chodzi o nowotwory wśród populacji kobiecej, ponadto wśród wszystkich nowotworów ok. 25 procent stanowi rak piersi. Jeżeli chodzi o śmiertelność - zajmuje drugie miejsce po raku płuc, a przed rakiem jelita grubego. Zmiany nisko zaawansowane w dzisiejszej medycynie są praktycznie w stu procentach wyleczalne. Naciskamy na profilaktykę i samobadanie i wszystkie inne badania, które pomogą wykryć raka w jego wczesnym stopniu zaawansowania – tłumaczy dr Przemysław Kaczanowski, koordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

W 65 – 75 procentach przypadków to właśnie guzek piersi skłania do wizyty u lekarza. Inna cecha to zmiana kształtu piersi, pojawienia się asymetrii miedzy sutkami. Niektóre piersi potrafią się gwałtownie powiększyć, pojawia się wyciek, czasem zaczerwienie, owrzodzenia, skórka pomarańczy czy obrzęk.

Podczas warsztatów było także spotkanie ze specjalistą onkologiem klinicznym Bartoszem Dąbkiem, który mówił o badaniach przesiewowych. Panie w wieku 50 – 69 lat mają prawo do bezpłatnej mammografii bez skierowania, takie badania są wykonywane m.in. w Przychodni przy ul. Orlej. W trzeciej części warsztatów o swoich doświadczeniach z chorobą, ale też o działalności Koszalińskiego Klubu Amazonka mówiły jego liderki.

plakat
Autor: materiały prasowe

Kolejne spotkanie 24 września o godz. 10 w Hali Widowiskowo – Sportowej przy ul. Śniadeckich 4 w Koszalinie. Tego dnia z prelekcjami wystąpią kolejni lekarze specjaliści pracujący w koszalińskiej lecznicy – lek. med. Mariusz Kwiatkowski, specjalista onkolog kliniczny i koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii oraz dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

Bezpłatna mammografia w szpitalnej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie (z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego). Panie w wieku 50 – 69 lat, mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne.

badania
Autor: materiały prasowe
Listen to "warsztaty "Dbam o piersi"" on Spreaker.