Weekend Seniora z Kulturą w Muzeum

2022-09-21 16:12
dzien seniora
Autor: materiały prasowe

Koszalińskie Muzeum przy ul. Młyńskiej wydłużyło termin dostępności wystawy "Horyzonty pejzażu. Nowe widzenie natury w malarstwie II połowy XX wieku".

Będzie prezentowana do 2 października, i to bardzo dobra wiadomość, bo 1 i 2 października zaplanowany jest Weekend Seniora z Kulturą. W tych dniach zwiedzanie i udział w warsztatach będą dla seniorów bezpłatne. Wszystkie prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie, głównie z Kolekcji Osieckiej.

W ramach weekendu Seniora z Kulturą w koszalińskim Muzeum zaplanowano warsztaty malarstwa petrykiwskiego. 1 i 2 października bezpłatnie udostępnione zostaną dla seniorów wszystkie wystawy w siedzibie przy ul. Młyńskiej i w Zagrodzie Jamneńskiej. Warsztaty malarstwa petrykiwskiego poprowadzi Halyna Aleksieieva, ukraińska artystka i edukatorka artystyczna, obecnie mieszkająca w Koszalinie. Przez wiele lat uczyła tej sztuki dzieci i młodzież na Ukrainie, a jej uczniowie zdobywali laury na międzynarodowych konkursach. Tzw. malarstwo petrykiwskie to styl i zarazem technika malarska, ukształtowane na przełomie XIX i XX w. (choć początki sięgają wieku XVIII). Za jego kolebkę uważa się wieś Petrykiwkę na Dnipropietrowszczyźnie, gdzie kultywowano zwyczaj dekorowania wnętrz domów ornamentem roślinno-zwierzęcym.

wystawa
Autor: materiały prasowe

Obecnie malarstwo petrykiwskie łączy w sobie cechy ludowej sztuki dekoracyjnej i współczesnego malarstwa ukraińskiego. Barwne, radosne, optymistyczne - opiera się na zestawie motywów i serii gestów, których zdaniem Halyny Aleksieievej może nauczyć się każda osoba, niekoniecznie wybitnie uzdolniona plastycznie. Warsztaty malarstwa petrykiwskiego zaplanowano: - sobota 1 października, Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39: godz. 11.00-13.00 - I grupa; godz. 13.00-15.00 - II grupa; - niedziela 2 października, Zagroda Jamneńska: godz. 11.00-13.00 - I grupa; godz. 13.00-15.00 - II grupa. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy pod numerami telefonów: 94 343 20 11, w. 38 (siedziba przy Młyńskiej) i 94 341 65 87 (Zagroda Jamneńska). Liczba miejsc ograniczona.

Listen to "dyrektor muzeum, Zygmunt Kalinowski i kurator wystawy, Łukasz Rozmarynowski" on Spreaker.