Na Rynku Staromiejskim, w alejce w pobliżu stacji rowerów miejskich, dostępny jest punkt poboru wody pitnej, gdzie można bezpłatnie uzupełnić butelki. W tym samym miejscu funkcjonują kurtyny wodne, które pomagają schłodzić się podczas wysokich temperatur. Dodatkowa kurtyna wodna została ustawiona w Wodnej Dolinie. Mieszkańcy mogą korzystać z punktów wytchnienia z możliwością schronienia przed słońcem i odpoczynku. Takie miejsca znajdują się w Centrum Kultury 105, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, Muzeum w Koszalinie oraz Filharmonii Koszalińskiej, gdzie dostępne są również dystrybutory z wodą pitną. Beczkowozy z wodą pitną będą dostępne przy Filharmonii Koszalińskiej, na terenie Parku Książąt Pomorskich. Tam również można uzupełnić zapasy wody pitnej. Schronienie przed słońcem można znaleźć również w tunelach pod ul. Zwycięstwa przy CK105, pod ul. Młyńską oraz w przejściu podziemnym przy ul. Dworcowej. Osoby starsze, przewlekle chore oraz dzieci powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Wychodząc z domu należy pamiętać o nakryciu głowy, zabraniu butelki z wodą oraz regularnym nawadnianiu organizmu.
Wraz ze wzrostem temperatur zwiększa się ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może prowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Do najczęstszych objawów przegrzania należą silne zmęczenie, bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, przyspieszone tętno i oddech oraz niebezpieczny wzrost temperatury ciała. Pamiętajmy również o zwierzętach. Warto wystawić im miseczki z czystą wodą przed posesjami, blokami, sklepami i w innych bezpiecznych miejscach. Nie pozostawiajmy także dzieci ani zwierząt w zaparkowanych samochodach, nawet na krótki czas.