Konsolidacja koszalińskich placówek medycznych podległych samorządowi województwa wchodzi w decydujący etap. Radni województwa przyjęli 25 czerwca uchwałę o faktycznej fuzji jednostek. Oznacza to, że za kilka miesięcy Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie działać wspólnie ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc, a koszaliński WOMP razem z WOMP w Szczecinie. W wyniku działań konsolidacyjnych dojdzie do połączenia czterech jednostek podległych samorządowi województwa: Szpitala Wojewódzkiego ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc, a w drugim Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy w Koszalinie i w Szczecinie. W pierwszym przypadku rolę placówki przejmującej pełnić będzie Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Połączony podmiot zatrudniać będzie prawie 1800 osób, posiadać ma 21 oddziałów szpitalnych, 599 łóżek oraz 66 poradni. Konsolidacja będzie mieć charakter organizacyjny, prawny i finansowy, z zachowaniem dostępności świadczeń w obu lokalizacjach. Natomiast koszaliński WOMP wejdzie w struktury Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie. Po połączeniu w jeden Ośrodek, funkcjonować będzie w nim 55 poradni (Szczecin, Stargard, Koszalin). Zatrudniać będzie około 400 osób. Skonsolidowane jednostki powinny zacząć działać w nowej formule od stycznia 2027 roku.
Koszalińskie szpitale zostaną połączone
2026-06-25
15:23
Zachodniopomorski sejmik zdecydował. Koszalińskie szpitale będą działać razem, podobnie jak WOMP-y w regionie.