Wyjątkowe koncerty w słupskiej filharmonii

2021-10-28 16:11
Orkiestra Słupska Sinfonietta zaprasza na muzyczne Zaduszki,
Autor: materiały prasowe Orkiestra Słupska Sinfonietta zaprasza na muzyczne Zaduszki,

Na początku listopada w Sinfonii Baltice odbędą się dwa koncerty, mające na celu przybliżenie słupskiej publiczności dorobku polskich współczesnych kompozytorów. Wszystko za sprawą projektu „Muzyka polska XX wieku”. Będą też muzyczne Zaduszki.

Podczas pierwszego z koncertów Muzyka Polska XX wieku, zatytułowanego „Wielcy Kompozytorzy Polscy”, usłyszeć będzie można wybitne kompozycje najznamienitszych polskich twórców XX wieku. W bogatej ofercie repertuarowej wieczoru znalazły się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Józefa Wieniawskiego, Marka Czerniewicza i Piotra Mossa. Style kompozytorów są różnorodne, dzięki czemu trafiają w każdy gust. Wystąpi orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą dyrygenta gościnnego – Szymona Morusa, zaś na fortepianie zagra solistka – Beata Bilińska. Koncert odbędzie się 5 listopada o godz. 19:00.

Natomiast dzień później Orkiestra Słupska Sinfonietta zaprasza na muzyczne Zaduszki, które będą idealną okazją do refleksji oraz odrobiny zadumy. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze utwory legend polskiej piosenki, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Anny Jantar i innych w aranżacjach Macieja Banachowskiego. Będzie to hołd złożony przez młodych i utalentowanych słupskich muzyków Artystom, których niestety nie ma już z nami. W roli solistów wystąpią zarówno doświadczeni wokaliści, absolwenci wyższych uczelni artystycznych, jak i Ci stawiający swoje pierwsze kroki na scenie, uczniowie studia artystycznego Tu Kultura w Słupsku i Słupskiego Ośrodka Kultury. Ten koncert 6 listopada o godz. 18.00.

Drugi koncert w ramach projektu Muzyka Polska XX wieku odbędzie się 11 listopada o godz. 18.00. Do Słupska udało się zaprosić dyrygenta Janusza Stokłosę, znanego głównie z pracy w teatrze muzycznym Buffo. Będzie to koncert jego muzyki filmowej i teatralnej. Na szczególną uwagę wśród planowanego repertuaru zasługuje projekt „Let’s Dance Chopin”, czyli sonata na orkiestrę symfoniczną, kwintet jazzowy i dwunastu tancerzy na motywach Sonaty h-moll op. 58 Fryderyka Chopina. Jako soliści zaprezentują się Marta Wyłomiańska (sopran) oraz Jerzy Grzechnik (tenor), zagra również orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, zaś w roli dyrygenta będzie można zobaczyć samego kompozytora – Janusza Stokłosę.

Koncerty w ramach projektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety na wszystkie koncerty dostępne są do nabycia w Kasie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku.