[WYWIAD] "W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz, założycielką Zespołu Tańca Ludowego "Bałtyk"

2022-10-14 15:11
Bernadetta Durbacz, założycielka Zespołu Tańca Ludowego Bałtyk
Autor: Alicja Górska Bernadetta Durbacz, założycielka Zespołu Tańca Ludowego "Bałtyk"

Przetańczyła całe życie. Jako dziecko trafiła do MDK-u, a życie dorosłe związała z Zespołem Tańca Ludowego „Bałtyk”. Jest nie tylko choreografem, ale także sama dba o kostiumy tancerzy.

Od urodzenia koszalinianka. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku sześciu lat w Młodzieżowym Domu Kultury. Wspomina, że już jako przedszkolak odwiedzała tę placówkę, towarzysząc starszej o rok siostrze. Jej fascynacja tańcem ludowym przechodziła w czasach liceum "kryzys", bo porzuciła go na rzecz nauki tańca nowoczesnego.

Po szkole średniej ukończyła studium choreograficzne, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Następnie podjęła pracę w Tychowskim Ośrodku Kultury. Po trzech latach wróciła do Koszalina i od tego czasu pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury (dziś Centrum Kultury 105). Całe swoje zawodowe życie związała z Zespołem Tańca Ludowego „Bałtyk”. Jest nie tylko choreografem, ale także sama dba o kostiumy tancerzy - pierze je i krochmali, naprawia i przerabia.

Wraz z zespołem sporo podróżowała, występując na scenach wielu krajów Europy. Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” ma na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień, zdobytych na krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Podczas gali jubileuszowej 35-lecia działalności Zespół otrzymał z rąk prezydenta miasta "Koszalińskiego Orła". 

Jakie nagrody są dla niej najważniejsze? Co w tej pracy sprawia jej największą satysfakcję? Jak spędza wolny czas na zasłużonej emeryturze? To wszystko w tej rozmowie.

Listen to ""W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz cz.1" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz cz.2" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz cz.3" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz cz.4" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" z Bernadettą Durbacz cz.5" on Spreaker.

Gościem programu "W rytmie życia" 20 października będzie Paweł Mielcarek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Białogardzie i dyrektor artystyczny Białogardzkiego Chóru Kameralnego Bel Canto. Zapraszamy na to spotkanie.

Zachęcamy też do wysłuchania innych wywiadów z cyklu "W rytmie życia":

"W rytmie życia" z prof. Robertem Suszyńskim z Politechniki Koszalińskiej

"W rytmie życia" z Dariuszem Płaczkiewiczem, prezesem Klubu Bałtyk Koszalin