[WYWIAD] "W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim

2022-11-10 22:24
Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun
Autor: Alicja Górska Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun"

Od ponad dziesięciu lat jest prezesem Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”

Od lat fascynuje go historia, szczególnie z czasów II wojny światowej. Organizuje wystawy i prelekcje w szkołach. Jest także kolekcjonerem. Zbiera dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania. Które z tych eksponatów są dla niego najcenniejsze i dlaczego?

Stowarzyszenie aktualnie zrzesza około 25 osób, pasjonatów historii, rekonstruktorów. Zorganizowali już m.in. dziewięć edycji „Pikniku z mundurem”. Co daje największą satysfakcję w tej działalności? A co jest największą bolączką? Czy jego zdaniem Polacy potrafią świętować niepodległość? Czym dla niego jest patriotyzm? Odpowiedzi na te i inne pytania w tej rozmowie. 

Porozmawialiśmy też na trudny temat jego odejścia z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego po ponad 30 latach służby. Za zorganizowanie pogrzebu z honorami wojskowymi płk. Wacławowi  Krzyżanowskiemu, który był prokuratorem i oskarżycielem posiłkowym w procesie "Inki" został przeniesiony do rezerwy kadrowej. Czy czegoś żałuje w związku z tą sytuacją? Czego nauczyło go to doświadczenie?

Zapraszam do słuchania, Alicja Górska

Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.1" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.2" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.3" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.4" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.5" on Spreaker. Listen to ""W rytmie życia" ze Zbigniewem Izraelskim cz.6" on Spreaker.

Kolejnym gościem  programu "W rytmie życia" 17 listopada będzie Piotr Pakuszto, starosta białogardzki. Zapraszamy do słuchania Radia Plus Koszalin w czwartek po godz. 17.00.

Więcej wywiadów z cyklu "W rytmie życia" na naszej stronie. Gościliśmy m.in.:

"W rytmie życia" z Jackiem Pawłowskim, prezesem "Na Przekór Przeciwnościom"

"W rytmie życia" z Grażyną Ziębą, dyrektor koszalińskiego hospicjum