Zabytkowe organy w Połczynie-Zdroju z unijnym wsparciem

2022-11-03 14:46
organy
Autor: materiały prasowe

Ponad 215 tysięcy złotych z unijnego wsparcia na dalsze prace modernizacyjne zabytkowych organów Barnima Grüneberga z Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju.

Dofinansowanie pozwoli na wykonanie części prac konserwatorskich w zakresie renowacji elementów zabytkowych organów. Prace dotyczyć będą rekonstrukcji dwóch miechów fałdowych, klinowych podawaczy, dźwigni do kalikowania oraz zabezpieczenia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie elementy rekonstruowane mają zostać wykonane w stylu epoki. Planowo działania, których całkowity koszt wyniesie ponad 260 tys. zł, mają zakończyć się w czerwcu 2023 r.

Instrument został wykonany przez Karla Barnima Theodora Grüneberga. To niemiecki organmistrz, który urodził się w 1828 r. w Szczecinie. Budowy organów uczył się w domu rodzinnym, a po śmierci ojca, Augusta Wilhelma Grüneberga, kształcił się u wuja, berlińskiego organmistrza, Carla Augusta Buchholza. Po przejęciu warsztatu ojca rozpoczął aktywną działalność, zyskując duże uznanie. Wykonał wiele instrumentów, głównie w Meklemburgii i na Pomorzu. W samym Szczecinie wykonał zachowane do dziś organy w Rzymskokatolickiej parafii pw. Świętego Ducha.

To kolejne wsparcie przyznane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dla tego zabytkowego instrumentu, znajdującego się w Połczynie-Zdroju. Wcześniejsze środki pozwoliły na rozpoczęcie prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych, dotyczących m.in. piszczałek drewnianych i metalowych, których w instrumencie jest ponad 1300.

Listen to "Michał Dziedzic, organista i członek Lokalnej Grupy Działania „Powiatu Świdwińskiego” oraz Stowarzyszenia na rzecz Organów Barnima Grüneberg" on Spreaker.