Zakład Aktywizacji Zawodowej w Karlinie jest już prawie gotowy

ZAZ w Karlinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa ZAZ w Karlinie będzie prowadził pralnię ekologiczną.

Spółdzielnia Socjalna Feniks zorganizowała dni otwarte, aby pokazać i przybliżyć działalność, jaką będą prowadzić w Karlinie. W kamienicy przy ul. Szczecińskiej powstaje Zakład Aktywizacji Zawodowej, który będzie prowadził ekologiczną pralnię.

Budynek po Karlińskim Ośrodku Kultury przeszedł kapitalny remont i w żadnym aspekcie nie przypomina dawnej placówki. Teraz będzie tam pralnia ekologiczna, a pracować będą w niej osoby niepełnosprawne. Oprócz pracy będą się tam także uczyć samodzielności i rehabilitować.

Na parterze budynku urządzono główną pralnie. Na I piętrze mieści się kuchnia, w której pracownicy będą uczyli się samodzielnego przygotowywania posiłków. Jest tam także sala spotkań, która może służyć za stołówkę lub salę konferencyjną. Oprócz tego sala do rehabilitacji ruchowej, wyposażona w liczne sprzęty: atlas, drabinki, hantle i bieżnię. Piętro wyżej znajduje się sala wyciszeń i rehabilitacji sensorycznej, gabinet pielęgniarski i gabinety pozostałych specjalistów oraz szatnie dla pracowników.

ZAZ w Karlinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Tak wygląda sala do terapii sensorycznej.

ZAZ będzie zatrudniał 25 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Wspierać będą ich asystenci, rehabilitanci, psycholog, pedagog i pielęgniarka. Pracownicy są już zrekrutowani, w większości są to mieszkańcy powiatu białogardzkiego, a ponad połowa pochodzi z Karlina. Od kilku miesięcy niepełnosprawni są przygotowywani do podjęcia pracy w karlińskiej pralni.

-Jestem taka szczęśliwa, że w końcu będę mogła powiedzieć mam pracę! To jest moje marzenie! To będzie moja pierwsza praca, pozwoli mi ona poznać, jak to jest żyć w społeczeństwie- mówi Jowita Przybysz, 27 latka z Karlina, która choruje na mózgowe porażenie dziecięce. -Oczekuje, jak każdy zdrowy człowiek, zarabiać w miłej atmosferze i robić coś dobrego dla innych. Ogromnie się cieszę, że takie miejsce powstaje w mojej miejscowości. Bałam się, że po edukacji nie będę miała szansy, żeby spróbować swoich sił na rynku pracy.

ZAZ W kARLINIE
Autor: Magda Wanowska-Miksa Gabinet pielęgniarski mieści się na drugim piętrze, nie stanowi to problemu, ponieważ budynek wyposażony jest w windę.

Koszt remontu i wyposażenia kamienicy przy ul. Szczecińskiej to około 6,5 mln zł. Karliński ZAZ planowo ma zacząć działać od początku grudnia. Z usług pralniczych będą mogły korzystać przedsiębiorstwa oraz klienci indywidualni. Dodam, że to będzie jedyna pralnia w Karlinie i jedyny ZAZ w powiecie białogardzkim i najbliższej okolicy.

Słuchaj Z wizytą w karlińskim Zakładzie Aktywizacji Zawodowej