[ZAPOWIEDŹ] Pogrzeby dzieci utraconych w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej

2021-10-04 16:01
Pomnik dzieci utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska Pomnik i grobowiec dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się w dniach 9, 15, 16 października. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Szczecinku trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w 9 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 247 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

W Koszalinie dwudziesty drugi pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3612 dzieci. Również tego dnia w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 13.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się trzynaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 727 dzieci.

W Pile trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 197 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Wałczu siódmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 233 dzieci.

Rekolekcje dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa) odbędą się w terminie 19-21 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu k. Piły i Domu Rekolekcyjnym. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa,  indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami. Trwają zapisy na rekolekcje pod numerem telefonu 696 918 401 lub 501 211 002 lub mailowo na adres: rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.