Zmarł prof. Andrzej Cwojdziński. Był honorowym obywatelem Koszalina.

2022-03-23 20:26
prof. Andrzej Cwojdziński
Autor: www.koszalin.gosc.pl prof. Andrzej Cwojdziński

Prof. Andrzej Cwojdziński był kompozytorem, pedagogiem, pierwszym dyrektorem Filharmonii Koszalińskiej. Miał 94 lata.

Profesor Andrzej Cwojdziński był współtwórcą Festiwalu Organowego w Koszalinie. Współinicjował powołanie Katedralnego Chóru chłopięco-męskiego „Cantate Deo”. Profesor był współtwórcą i mentorem Festiwali Pieśni Religijnej „Cantate Domino” im. św. Jana Pawła II.

"Profesor Andrzej Cwojdziński. Mistrz, mentor, przyjaciel. Jestem zaszczycona, że mogłam Go poznać, być Jego studentką, a potem współpracować. Jakże świat byłby piękny, gdyby było więcej ludzi takich jak On... Dzisiaj odszedł. Świat wiele stracił..."- napisała na swoim profilu fb prof. Monika Zytke, wykładowca w Katedrze Sztuki Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku. 

W programie "W rytmie życia" w Radiu Plus Koszalin anegdotę o prof. Cwojdzińskim opowiadał Szymon Cieślar, dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły podstawowej w Szczecinku, założyciel i dyrygent chóru Orantes. Przyznał, że prof. był dla niego mistrzem. Pod jego opieką pisał pracę magisterską.

Listen to "Szymon Cieślar, dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej w Szczecinku" on Spreaker.

Andrzej Cwojdziński urodził się 25 stycznia 1928 roku w Jaworznie. W latach 1947–1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego. Działalność muzyczną rozpoczął jako dyrygent chóru Filharmonii Krakowskiej. W latach 1955–1957 był asystentem dyrygenta w Filharmonii Łódzkiej, następnie objął funkcje dyrektora, dyrygenta i kierownika artystycznego Filharmonii w Lublinie, które pełnił do 1963. Od 1964 zajął analogiczne stanowiska w Filharmonii w Koszalinie, którą kierował do 1979, będąc zarazem inicjatorem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967–1999) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972–1980).

Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie oraz Koszalińskich Koncertów Organowych.

W latach 1951–1953 został wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, a w latach 1960–1962 wykładał na KUL-u. Od 1976 roku docent, w latach 1991–1999 profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku.

Za zasługi w rozwoju kultury otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W ubiegłym roku wraz z żoną otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Koszalina.

Wspomnienie zmarłego profesora jutro w popołudniówce Radia Plus Koszalin w godzinach 16.00-19.00.