40 lat temu pierwszy Ikarus wyjechał na krakowskie ulice

2021-10-13 13:47
Ikarus w Krakowie
Autor: Kuba Kusy

12 października 1981 roku o godzinie 4.00 nad ranem na ulice Krakowa wyjechał pierwszy Ikarus 280. Przegubowy autobus z bratniej Węgierskiej Republiki Ludowej przez długie lata stanowił trzon taboru krakowskiego MPK.

W szczytowym okresie, w barwach przewoźnika jeździło ponad 300 takich przegubowców. Ich wprowadzenie było skokiem jakościowym, bo wówczas na ulicach dominowały archaiczne Jelcze "Ogórki" czy zawodne Jelcze PR110 produkowane na francuskiej licencji.

Przede wszystkim w tym autobusie możemy stanąć wyprostowani! W ogórku uderzalibyśmy głowami o sufit, do tego duże okna, proszę zobaczyć ile tu jest przestrzeni, w tych starszych byliśmy bardzo stłoczeni - mówi Jacek Kołodziej z MPK Kraków.

Były bardzo hałaśliwe, niewygodne przy wsiadaniu. No i te drzwi. Zamykały się w taki sposób, że czasem trzeba było się martwić o swoje bezpieczeństwo - żartuje Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków.

Ikarusy 280 zostały wycofane z ruchu w 2007 roku. Ostatnie lata służyły jako autobusy zastępcze w czasie remontu torowiska do Krowodrzy Górki.