63. Konkurs Lipnickich Palm już w niedzielę

2022-04-07 19:09
palmy
Autor: pixabay.com

Będzie kolorowo, zaskakująco, a kto wie może i rekordowo. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią konkurs palm w Lipnicy Murowanej wraca do tradycyjnej formy.

Już w najbliższą niedzielę (10.04) lipnicki rynek ponownie wypełni się dziesiątkami palm i tysiącami osób. Będą też wydarzenia towarzyszące.

Palmy oceniane będą w pięciu kategoriach. Organizatorzy przewidują, że w tym roku może paść rekord najwyższej palmy. Obecny liczy blisko 74 metry i pochodzi z 2019 roku.

- Rozpoczynamy od 7:30 rano. Będzie wtedy mierzenie i ocena palm, a później ich stawianie. Towarzyszyć nam będą cały czas występy zespołów regionalnych i jarmark wielkanocny. O 10:45 nastąpi uroczyste otwarcie konkursu, a następnie procesja i poświęcenie palm na lipnickim rynku - mówi Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi ok 15:30. Każda z przygotowanych palm musi być zgodna z regulaminem.

- Palma musi być wykonana z naturalnych materiałów. Głównym jest wiklina, ona stanowi trzon palmy i jest zdobiona bibułowymi bądź suchymi kwiatami. W czubie takiej palmy ma się znaleźć wiecha trawy stawowej. Nie można używać żadnych metalowych elementów, a więc drutów czy gwoździ i sztucznych materiałów - dodaje Agnieszka Żołna-Zdunek.