Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Krzyżma podziękował kapłanom za troskę o dobro i zbawienie wiernych

2022-04-14 19:33
jedraszewski
Autor: Materiały prasowe

W czasie Mszy Krzyżma sprawowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski podziękował kapłanom Archidiecezji Krakowskiej za troskę o dobro i zbawienie ludu Bożego. Metropolita dziękował za bycie razem z chorymi, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa, za troskę o życie małżeńskie i rodzinne oraz za otwarcie się na naszych siostry i braci Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na trzy zasadnicze prawdy zawarte w kolekcie Mszy św. Krzyżma (o Jezusie Synu Bożym, o nadzwyczajnej godności Chrystusowych kapłanów i kapłańskim posłannictwie), które rozwinął w dalszej części.

Arcybiskup zaznaczył, że dzięki namaszczeniu Duchem Świętym Jezus, Syn Boży, jest Chrystusem i Panem – Jego człowieczeństwo zostało przeniknięte mocą Ducha Świętego. To namaszczenie dokonało się w trzech etapach: w momencie wcielenia, chrztu w Jordanie i zmartwychwstania. Metropolita podkreślił, że namaszczony Jezus jest Prorokiem, Kapłanem i Królem – na wzór starotestamentalnych proroków, kapłanów i królów, ale On te trzy urzędy w sobie łączy.

– Chrystus, poprzez wcielenie, stał się bratem każdej i każdego z nas. Upodobnił się do nas we wszystkim oprócz grzechu, jest zdolny zrozumieć wszystkie nasze słabości i cierpienia. Może być zatem wiecznym pośrednikiem między nami a Ojcem – mówił arcybiskup zaznaczając, że w to pośrednictwo, mocą sakramentu święceń, włączeni zostali kapłani.

Metropolita zaznaczył, że prefacja z Mszy Krzyżma wskazuje na cztery główne zadania kapłana: karmienie ludu Bożego słowem Bożym, umacnianie go sakramentami, odnawianie Ofiary Odkupienia i przygotowywanie dla dzieci Bożych uczty paschalnej, naśladowanie Chrystusa w pasterskiej miłości i oddawaniu swego życia dla Niego i dla zbawienia braci. Arcybiskup podkreślił, że te zadania zostaną na nowo potwierdzone w czasie odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Ten akt wyraża z jednej strony konieczność ścisłego zjednoczenia z Chrystusem, a z drugiej gotowość do służby braciom.

Abp Marek Jędraszewski podziękował kapłanom Archidiecezji Krakowskiej za troskę o dobro i zbawienie ludu Bożego. Metropolita dziękował za bycie razem z chorymi, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa. Wyraził wdzięczność za troskę o życie małżeńskie i rodzinne zwracając uwagę na kryzys, który dotyka tych sfer życia człowieka. Wskazał także na dobre owoce, które są już widoczne po trwającej w archidiecezji peregrynacji ikony Świętej Rodziny.

Jako trzeci powód do podziękować arcybiskup wskazał na otwarcie się na naszych siostry i braci Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną. Metropolita podsumował też zbiórkę finansową na początku Wielkiego Postu – w parafiach zebrano 5,5 mln zł, a darczyńcy prywatni oraz przedsiębiorcy i firmy przekazali kolejny milion. Na Ukrainę zostało wysłanych także 25 tirów i 12 busów z pomocą materialną zebraną głównie w parafiach.

– To przejaw chrześcijańskiego ducha naszych wiernych, ale to także owoc waszej kapłańskiej posługi. Gdyby nie mieli do was tak wielkiego zaufania, to ta pomoc nie byłaby tak ogromna i wspaniała, a na pewno nie szłaby przez wasze ręce. Musimy w tym wielkim dobru uznać waszą ciężką, codzienną cichą pracę – kapłańską, na wzór Chrystusa – dziękował arcybiskup zauważając, że jest to wspólny wysiłek Caritas, Arcybractwa Miłosierdzia, Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych, Wyższego Seminarium Duchownego, wspólnot zakonnych i wspólnot duszpasterskich, a także wolontariuszy z Polski i z zagranicy. – Jest za co Panu Bogu dziękować – mówił metropolita prosząc kapłanów, aby te podziękowania przekazali też swoim parafianom.

Na zakończenie liturgii młodzież złożyła życzenia metropolicie, biskupom i kapłanom zgromadzonym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.