Blisko 100 tys pielgrzymów w Łagiewnikach

2022-04-25 10:34
Pielgrzymi  w Łagiewnikach
Autor: Ula Bienia Pielgrzymi w Łagiewnikach

Tysiące pielgrzymów przybyło w weekend do Łagiewnik, by po pandemicznej przerwie w tamtejszym Sanktuarium prosić o miłosierdzie dla siebie i całego świata. Wszystko z okazji Niedzieli Bożego Miłosierdzia. W tym roku pod hasłem " Miłosierdzie nadzieją dla świata"

Tegoroczne obchody tradycyjnie  zainaugurowało sobotnie nocne czuwanie w intencji pokoju brał udział kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcybiskup Wagadugu w Burkina Faso i przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SCEAM). Wierni zebrani w łagiewnickiej bazylice modlili się o pokój w Ukrainie, w krajach afrykańskich i na całym świecie. – Trzeba uczyć się niszczyć mury nienawiści, zawiści, chęci zemsty, egoizmu i braku zrozumienia. Musimy się uczyć budować mosty między ludźmi, między rodzinami, między narodami – nauczał arcybiskup Wagadugu.

Jak dodał hierarcha, ludzie spragnieni są pokoju, bo jest on im brutalnie odbierany, jak w Ukrainie czy krajach afrykańskich. – Wielkim wyzwaniem ludzi wierzących jest tworzenie, budowanie nowego świata, świata braterskiego, pełnego miłości i przyjaźni – mówił.

O pokój na świecie i nadzieję modlono się podczas wieczornego nabożeństwa Drogi Miłosierdzia. W tym roku odprawiona została jego trzecia część, zatytułowana „Miłosierdzie darem dla świata”, podczas której rozważane są spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.

W Niedzielę od samego rana mimo niesprzyjającej pogody do Łagiewnik ściągały tłumy pielgrzymów z kraju i zagranicy. Każdy ze specjalną  modlitwą i intencją. - Boże miłosierdzie to największa łaska jaką możemy otrzymać. Mam wiele intencji, życie bardzo często jest trudne, modlę się za rodzinę, trzeba więc przybyć tu modlić się i wierzyć i ufać, że Bóg nam pomoże- mówi pani Maria.

- Córka jest tu ze mną po raz pierwszy, zapoznaję ją z Bożym miłosierdziem, historią św. Faustyny i dzienniczka. Modlę się w swoich osobistych intencjach no i oczywiście w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie- dodaje Pani Katarzyna.

Głównej mszy Świętej przy ołtarzu polowym przewodniczył abp. Marek Jędraszewski.  W swojej homilii metropolita krakowski nawiązał do sytuacji na Ukrainie, jak podkreślał dziś wiele osób obserwując okropności wojny zdaje sobie pytanie: Gdzie jest Bóg i jego miłosierdzie?  Zdaniem hierarchy  Chrystus jest Chrystusa jest właśnie w cierpiących, boleśnie dotkniętych ludziach w Ukrainie. - Doświadczany przez wielu Ukraińców ogrom zła i wyrządzanych im krzywd każe nam, ludziom wierzącym, spojrzeć w tym momencie z głęboką wiarą i czcią na Chrystusa umęczonego i ukrzyżowanego i niejako dotknąć się Jego ran, Jego cierpienia i Jego męki, ponieważ to właśnie On jest jako zdradzony przez Judasza – w ukraińskich patriotach wskazywanych i wydawanych rosyjskim żołnierzom – powiedział hierarcha.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla Archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.