Jak zachęcić ludzi do odwiedzenia Krakowa? Turyści boją się przyjeżdżać z powodu uchodźców

2022-04-12 13:27
Czy turyści wrócą do Krakowa
Autor: Ula Bienia

Kraków otwiera swoje drzwi dla turystów. Branża biznesowa, lotnicza czy hotelarska jest gotowa na przyjęcie zagranicznych gości. Jednak z powodu wojny na Ukrainie turyści odwołują swoje rezerwacje. W ramach programu „Kraków Network” 11 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli poszczególnych branż.

To nie jest łatwy czas dla krakowskiej turystyki. Z powodu wojny na Ukrainie zostało odwołanych nawet 40 procent rezerwacji. Turyści obawiają się sporego napływu uchodźców. Podczas webinaru w Centrum Kongresowym ICE zatytułowanym "Kraków jest gotowy. Branża MICE otwiera sezon turystyczny 2022", przedstawiciele firm rozmawiali o tegorocznych wyzwaniach dla turystyki i o sposobach zwalczania obaw przed podróżą do miasta.

Chcielibyśmy przeciwdziałać takiemu wyobrażeniu o mieście, bo uchodźcy są teraz nowymi mieszkańcami Krakowa. Drugi mit, który krąży gdzieś w przestrzeni to to, że obiekty są puste. Mamy 75 procent zajętości kalendarza w Centrum Kongresowym. To jest walka, aby pokazać Kraków jako miasto otwarte, bezpieczne, które jest gotowe na przyjmowanie turystów - mówi Paula Fanderowska, Wiceprezes spółki Kraków 5020.

Zmiany spowodowane mniejszą liczbą turystów w czasie wojny i pandemii widać w funkcjonowaniu hoteli. „Sytuacja jest dynamiczna” - podkreśla Paweł Mroziak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Hotelu Sheraton Grand Kraków.

Teraz troszeczkę spadło obłożenie. Zmienił się też trend. Poza bazą grup turystycznych, które mamy zakontraktowane na sezon, pozostałe rezerwują się z dużo krótszym terminem. Pracujemy nad kwietniem, majem i będziemy systematycznie uzupełniać luki - dodaje Mroziak.

Turystyka powoli odradza się po pandemicznych obostrzeniach. Wzrost liczby gości odwiedzających Kraków widać między innymi na lotnisku w Balicach.

To milion dwieście pasażerów na krakowskim lotnisku w pierwszym kwartale tego roku. Dla porównania milion pasażerów w latach covidowych obsługiwaliśmy w trzecim kwartale. Odrodziły się połączenia do Warszawy, Monachium, Londynu, Paryża, Włoch czy Holandii - mówi Radosław Włoszek, Prezes Kraków Airport.