Jest petycja w sprawie zmniejszonych dotacji dla przedszkoli

2021-10-26 14:00
Przedszkola w Krakowie.
Autor: pixabay

Prawie 3 tys. osób podpisało się pod petycją w obronie wyższych dotacji dla niesamorządowych przedszkoli publicznych. Urząd Miasta szukając oszczędności chce zmniejszyć dofinansowanie o 20 proc. w przypadku niesamorządowych placówek publicznych i o 10 proc. niepublicznych.

Utrzymanie dofinansowania na istniejącym poziomie to zdaniem twórców petycji warunek niezbędny, by placówki mogły przetrwać.

W większości przypadków będzie to się wiązało z bankructwem, będziemy musieli zamykać placówki publiczne, które są alternatywą dla tych samorządowych - wyjaśnia Monika Więcław-Krawczyk ze Stowarzyszenia Przedszkoli Publicznych.

Dariusz Nowak z urzędu miasta rozkłada ręce. „Miasto musi szukać oszczędności wszędzie” - mówi.

Te najbliższe miesiące wskazują na to, że będziemy mieli mniej pieniędzy. Wejście w życie "Polskiego Ładu" oznacza, że samorządy, takie jak Kraków będą miały mniejsze dochody z tytułu PIT i CIT. Ten dochód miasta będzie znacznie uszczuplony - stwierdza.

Monika Więcław-Krawczyk zapowiada, że Stowarzyszenie zwróci się również do radnych, by to oni, a nie jak dotychczas prezydent wystąpili z inicjatywą uchwały utrzymującej wysokość dotacji.