Krakowskie księgarnie zapraszają na Dyskusyjne Kluby Czytelnicze

2022-04-26 14:21
Warto czytać książki.
Autor: pixabay

W maju ruszą Dyskusyjne Kluby Czytelnicze, czyli cykl spotkań organizowanych przez Fundację Poemat w krakowskich księgarniach. Tematami rozmów będą konkretne lektury.

Krakowskie księgarnie zapraszają na Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Od maja przez sześć miesięcy będzie można przyjść do wybranych miejsc i porozmawiać na temat książek oraz bieżących wydarzeń. Każde miejsce spotkań będzie przeznaczone jednemu gatunkowi literackiemu. O tym, skąd wzięła się idea Klubów, opowiada prezes organizatora cyklu spotkań, krakowskiej Fundacji Poemat, Michał Zabłocki.

Jest jeden zasadniczy problem z książką w przestrzeni publicznej, mianowicie o książce mówi się raczej na zasadzie promocji, czyli mówi się o niej dobrze - tym bardziej, że przeważnie w obecności autora, nie wypada więc mówić niczego kontrowersyjnego. To po pierwsze. Po drugie, w przestrzeni prywatnej o książce się praktycznie prawie w ogóle nie mówi, dlatego że jak ja coś przeczytałem, to ktoś może to przeczytał, ale dziesięć lat wcześniej. I już się tego nie pamięta. Może jakieś powidoki. A ja jestem nagrzany na szczegóły, prawda, i kompletnie nie jesteśmy w stanie złapać wspólnego wątku.

Katarzyna Klimek z księgarni Karakter zapewnia, że nie trzeba przeczytać omawianej lektury, choć jej znajomość będzie przydatna. Na jaki temat odbędzie się dyskusja, dowiemy się odpowiednio wcześniej.

Będzie zamieszczona lista lektur, znajdzie się ona i na stronie Fundacji, i na naszej oraz na naszym fanpage'u. Informujemy o tym wcześniej. Czytelnicy mają czas na to, żeby przeczytać daną książkę, przygotować się. Potem przychodzą tutaj i biorą udział w dyskusji.

Wspólny wątek z miłośnikami poezji można będzie złapać już czwartego maja w księgarnio-kawiarni NIĆ. Wówczas tematem pierwszej dyskusji z Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego będzie twórczość poetki Kamili Janiak.