Mieszkańcy Krakowa osadzili chochoła w Rydlówce

2021-11-20 16:07
Osadzanie chochoła przed Rydlówką.
Autor: Dominika Baraniec

20 listopada przed Rydlówką miało miejsce tradycyjne osadzenie Chochoła. Podczas spotkania nie zabrakło fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, pieśni i obrzędu okrywania róży słomą.

Osadzanie Chochoła odbyło się w 121. rocznicę ślubu Lucjana i Jadwigi. Muzeum Krakowa zaprosiło mieszkańców nie tylko przed Rydlówkę, ale i do wspólnego świętowania w przestrzeni Bronowic Małych.

- Osadzanie Chochoła to święto lokalnej społeczności. Rokrocznie wydarzenie współtworzone jest przez Muzeum, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic i lokalne szkoły podstawowe, przy wsparciu Rady Dzielnicy VI - mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki.

Coroczne uroczyste osadzanie chochoła to wydarzenie przywołujące słynne wesele, które było pierwowzorem dramatu „Wyspiańskiego”.

20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim odbył się ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, a dzień później, w trakcie wesela celebrowano uroczystość czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. W rocznicę wesela, już od ponad 50 lat czyli otwarcia Rydlówki dla zwiedzających, mieszkańcy Bronowic, przed tym domem, w którym bawili się weselnicy, osadzają chochoła.