Monika Bogdanowska odwołana z funkcji Małopolskiego Konserwatora Zabytków

2021-09-10 10:37
Pałac GórkówUlica KanoniczaPOL
Autor: Wikimedia Pałac Górków Kraków

Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska została odwołana ze stanowiska. Obowiązki te będzie pełnić jej dotychczasowa zastępczyni Dominika Długosz – informuje biuro prasowe wojewody.

Do sprawy odwołania konserwator w rozmowie z PAP odniósł się wojewoda małopolski. "Zależy mi bardzo na sprawnym funkcjonowaniu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dotychczasowe - merytoryczne i twarde - podejście do deweloperów będzie utrzymane, ale rozpatrywanie spraw w urzędzie musi mocno przyśpieszyć" - ocenił w czwartek Łukasz Kmita.

Jak tłumaczył wojewoda nie miał zastrzeżeń co do kompetencji merytorycznych prof. Moniki Bogdanowskiej jednak sytuacja z WUOZ dotycząca realizacji zadań ustawowych oraz przeciągających się procedur była na tyle istotna, że wystąpił o jej odwołanie do Głównego Konserwatora Zabytków. Ta wyraziła zgodę.

Łukasz Kmita zapowiedział, że będzie rozmawiał z Dominiką Długosz, i jeśli da ona gwarancję właściwego prowadzenia WUOZ, będzie wnioskował o powołanie jej na stanowisko Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków.

W czerwcu br. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie przeprowadzone zostały dwie kontrole. Jedna z nich dotyczyła terminowości załatwiania spraw w okresie od 20 lipca 2019 r. do dnia kontroli; ocena tej kontroli była pozytywna - z nieprawidłowościami. Druga z kolei dotyczyła udzielenia dotacji na prace remontowo-konserwatorskie w budynku tzw. "Starej Poczty" w Wolbromiu. I, jak podał WUOZ, kontrola ta zakończyła się oceną pozytywną.