Musica Sacra Paschalia - wielkopostny podcast o muzyce Wielkiego Tygodnia

2022-04-12 18:09
podcast
Autor: pixabay.com

​Archidiecezja Krakowska przygotowała cykl podcastów o muzyce Wielkiego Tygodnia. Ma on pomóc zrozumieć istotę i znaczenie pieśni wykonywanych podczas liturgii najważniejszych dni w życiu chrześcijanina.

Pierwszy odcinek jest już dostępny w sieci. Koleje trzy publikowane będą odpowiednio w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

- W każdym z podcastów usłyszymy fragment historii jak rozwijała się liturgia, co zainspirowało kompozytorów w sposób szczególny w przeżywaniu tych tajemnic, czemu się oddali komponując utwory, a także jaki temat wzięli z tajemnic Wielkiego Tygodnia. Po części teoretycznej są oczywiście przykłady tych utworów - mówił ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej i autor podcastów. 

Część utwory, które będzie można usłyszeć w poszczególnych odcinkach wykonane zostały przez Chór i Orkiestrę Sanktuarium św. Jana Pawła II.

- Można powiedzieć, że nagrania są bardzo "świeże" i aktualne. Pochodzą koncertu pasyjnego, który odbył się w sanktuarium dwa tygodnie temu - dopowiada ks. Lenart. 

Podcasty dostępne będą bezpłatnie na stronie internetowej archidiecezji i na platformie Spotify