Kraków. Nowoczesny echolaser pomoże m.in. w usuwaniu guzów tarczycy

2022-02-09 14:31
nowoczesny sprzęt
Autor: pixabay

Laser i ultradźwięki jako broń ostateczna na guzy tarczycy. Od tygodnia endokrynolodzy Szpitala Uniwersyteckiego używają tak zwanego echolasera by leczyć pacjentów. To sprzęt, który w Polsce pojawił się zaledwie 4 lata temu i do dziś znajduje się tylko w kilku placówkach medycznych.

Do Krakowa trafił jedyny na świecie system, który łączy w sobie laser i ultradźwięki. Od tygodnia leczy pacjentów Oddziału Endokrynologii w Szpitalu Uniwersyteckim. Echolaser to specjalistyczne urządzenie do usuwania guzków tarczycy. Jak podkreśla kierowniczka Oddziału Klinicznego Endokrynologii Alicja Hubalewska-Dydejczyk metoda jest szybka, prosta i nieinwazyjna.

Pod kontrolą USG wprowadzamy specjalną igłę termoablacyjną do guzka w ściśle określonym miejscu i przy pomocy właśnie tej metody niszczymy tkankę tego guzka - mówi.

Usuwanie guzów, które nie są jeszcze nowotworami, to główne zastosowanie echolasera, ale lekarze krakowskiego szpitala zamierzają wykorzystywać go też do innych celów.

Chcemy tę metodę wprowadzić również do leczenia gruczolaków przytarczyc i też chcemy wspólnie z kliniką chirurgii leczyć zmiany ogniskowe w wątrobie i również leczyć zmiany w nadnerczach - mówi Profesor Hubalewska-Dydejczyk.

Lekarze podkreślają jeszcze jedną istotną zaletę zabiegów przy pomocy echolasera. Rekonwalescencja jest dużo szybsza niż w przypadku klasycznej operacji. Pacjent jest wypisywany do domu tego samego dnia, kiedy ma zabieg. Do tej pory zabieg usuwania guzków przy pomocy echolasera wykonano na 4 pacjentach. Zapotrzebowanie zdaniem specjalistów jest bardzo duże wobec tego jak często na tarczycy pojawiają się guzy.