„O Kościele po prostu” – wielkopostne internetowe rekolekcje Archidiecezji Krakowskiej

2023-02-22 15:45
modlitwa
Autor: pixabay.com

„O Kościele po prostu” to najnowsza wielkopostna propozycja Archidiecezji Krakowskiej. Tegoroczne internetowe rekolekcje poprowadzi ks. dr hab. Robert Woźniak, prof. UPJPII. Rozważania będą publikowane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 20.00 na kanałach You Tube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej.

O Kościele przez wieki powiedziano sporo, jednak w ostatnich latach mierzy się on wieloma z wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesny świat, a co za tym idzie, także ze zwiększoną krytyką. W tym kontekście ważne jest, aby, być może na nowo, uświadomić sobie, czym jest wspólnota wierzących, którą wszyscy współtworzymy.

W centrum tegorocznych rozważań rekolekcyjnych Archidiecezji Krakowskiej znajdzie się Kościół. Ich autorem jest ks. dr hab. Robert Woźniak, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, teolog, dogmatyk i autor wielu publikacji naukowych. – W tych rekolekcjach chodzi przede wszystkim o to, żeby w obecnym kontekście, w którym patrzy się na Kościół przede wszystkim z perspektywy jego ludzkiego wymiaru, zachować również spojrzenie z góry. Kościół, chciany przez Boga, jest przedmiotem wiary. Bez wiary nie można go zrozumieć do końca. Moje rozważania mają na celu wskazanie na istotne momenty tego, jak Kościół rozumie sam siebie właśnie w wierze. Jednocześnie staram się pokazać, jak takie spojrzenie z góry nie wyklucza, lecz zakłada i uzupełnia spojrzenie z dołu – wyjaśnia kapłan.

Ks. dr hab. Robert Woźniak podkreśla, że nie da się mówić o Kościele adekwatnie bez chęci udziału w jego życiu. „O Kościele po prostu” to zaproszenie, aby na nowo uświadomić sobie, że każdy wierzący współtworzy tę wspólnotę i jest za nią odpowiedzialny. – Te rekolekcje pozwolą na przypomnienie sobie, a może nawet na uświadomienie sobie istotnych prawd o Kościele, które są konieczne do sensownego o nim mówienia i myślenia. Mogą one być pewną formą uczestniczenia w życiu Kościoła – mówi autor tegorocznych rozważań wielkopostnych Archidiecezji Krakowskiej.

Nagrania powstały w wyjątkowych miejscach na mapie Krakowa – w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 oraz w wybranych kaplicach katedry na Wawelu. –  W tych miejscach słowo o Kościele uzupełnia się naturalnie w czasie i przestrzeni – przekonuje ks. dr hab. Woźniak.

Premierowe odcinki rekolekcji „O Kościele po prostu” będą publikowane w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 20.00 na kanałach You Tube i Spotify Archidiecezji Krakowskiej.