Poznaj Jurę aktywną z natury

2021-09-15 14:31
Zamki iKrajobrazy Jury Krakowsko Częstochowskiej
Autor: Flickr- Mariusz Cieszewski Zamki iKrajobrazy Jury Krakowsko Częstochowskiej

Przed nami kolejne święto Jury Krakowsko - Częstochowskiej czyli IV Juromania. W dniach od 17-19 września w blisko 30 miejscach na terenie Śląska i Małopolski Jura odkryje swoje aktywne oblicze.

W najbliższy weekend w otoczeniu niezwykłych krajobrazów, fantastycznych okoliczności przyrody i tajemniczych średniowiecznych zamków na Szlaku orlich Gniazd na uczestników czekać będzie cała moc atrakcji.  Nieprzypadkowo hasłem tegorocznej edycji jest " Jura aktywna z natury"

- Na przykład wspinaczka, na przykład jazda na rowerze, na przykład różne gry terenowe, biegi terenowe, jazdy konne więc te aktywności, które kiedyś w średniowieczu również rycerze doznawali - mówi dyrektor Juromanii i członek Związku Gmin Jurajskich Robert Nieroda.

W całej Małopolsce w ramach "Juromanii" swoje podwoje otworzy 5 zamków: W Bydlinie, Rabsztyn, Pieskowa Skała, Tenczyn w Runie oraz Korzkiew. Atrakcji nie zabraknie również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, Osady Młynarskiej Boroniówka, Stawów Hodowlanych Pstrąga Ojcowskiego czy w Olkuszu w ramach " Świta Gwarków Olkuskich". W tym roku w obchody po raz pierwszy włączył się również zakon krakowskich Paulinów.

- Mamy czym się pochwalić, bo Skałka to jest właśnie ta historia, to są piękne ogrody, to jest Panteon, to jest Muzeum dlatego jesteśmy w ramach Juromanii w tym roku - wymienia Przeor Klasztoru na Skałce- Ojciec Mariusz Tabulski.

"Juromania" to wspólny projekt Śląska i Małopolski. Jak zapewniają organizatorzy, program został przygotowany tak, by sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom dużych i małych uczestników. W sumie na terenie całej Jury w święto zaangażowanych jest blisko 30 podmiotów.