Prądnik Biały apeluje o ochronę przed powodzią

2021-10-07 11:20
Dramatyczny apel mieszkańców Prądnika Białego
Autor: Kuba Paduch Dramatyczny apel mieszkańców Prądnika Białego

Płacz i błagania z mównicy przyniosły skutek. Krakowscy radni przegłosowali uchwałę kierunkową w sprawie ochrony przeciwpowodziowej Prądnika Białego. Mieszkańcy, którzy już kilkukrotnie w tym roku mieli zalane mieszkania prosili władze miasta o wsparcie.

- Straty są ogromne, ludzie potracili większość dobytku, który zwykle trzyma się w dolnych partiach mieszkań - opowiada jeden mieszkaniec - musieliśmy kupować sami pompy do wypompowywania wody, osuszacze. Jedyna pomoc jaka przyszła potem to był MOPS krakowski - narzekała jedna z mieszkanek Prądnika.

Uchwała w tej sprawie przeszła jednogłośnie, ale nie bez długiej dyskusji na temat sensu uchwalania takiej uchwały tylko dla jednej dzielnicy. Zdaniem Radnego Jana Pietrasa problem nie dotyczy tylko Prądnika Białego. Nie dotyczy nawet samego Krakowa, ale też ościennych gmin.

- Licytacja kto będzie pierwszy do pomocy nie jest rozwiązaniem tego problemu. Problem też o tyle jest skomplikowany, że to, co przepływa, nie zawsze będzie możliwe do rozwiązania w Krakowie, bo jest to kwestia cieków wodnych, które dopływają spoza Krakowa - przekonuje Pietras.

Uchwała kierunkowa wskazuje cele i priorytety działań dla Prezydenta Miasta Krakowa, ale nie przesądza o formach, sposobach ani terminie ich realizacji. Mieszkańcy oczekują natychmiastowych działań.