Prezbiterium w bazylice św. Franciszka z Asyżu ponownie widoczne dla wiernych

2022-06-28 17:49
bazylika
Autor: Maciej Uszko

Odnowione prezbiterium bazyliki krakowskich franciszkanów ujrzało światło dzienne. A przynajmniej jego część. Po przeszło roku zdemontowane zostało ogromne rusztowanie, które na czas prowadzenia prac konserwatorskich powstało w centrum świątyni.

Od kilku dni wierni mogą podziwiać odrestaurowane stalle, ściany i sklepienia prezbiterium. To jednak nie koniec prac w tym miejscu.

- Największym wyzwaniem teraz jest wykonanie rusztowania tak, żeby można było połączyć nawę główną i prezbiterium z wejściem do bazyliki. Chcemy to zrobić w miarę jak najprędzej i jak najbezpieczniej, żeby fizycznie można było korzystać z bazyliki, ale też, aby konserwatorzy mogli wykonać swoje prace - mówi nadzorujący renowację o. Łukasz Brachaczek.

Zbudowanie rusztowania pozwoli na konserwację dwóch kolejnych obrazów. Cały czas trwają również prace przy renowacji dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Odbywają się one przy udziale Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Planujemy zrobić tak, żeby to wszystko, co wzbudza wiele kontrowersji zostało dostosowane. Konserwacja to jest rzecz, która jest w każdej chwili możliwa do powrotu, do zwrotności. To jest tak przygotowane, że w każdej chwili możemy przy nowym pomyśle, przy nowej aranżacji zrobić być może to, co będzie bardziej odpowiednie - dodaje o. Brachaczek.  

Całkowite zakończenie prac w prezbiterium planowane jest na koniec października.