Ruszył " Human Week"- III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego

2021-10-05 10:38
III Human Week
Autor: UM Krakowa III Human Week

"Przełomy i kryzysy od narodzin do starości". Pod takim hasłem ruszyła II edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego - Human Week. Szpital Uniwersytecki wraz z Urzędem Miasta po raz kolejny chcą zwiększyć świadomość Krakowian na temat problemów o których nie każdy lubi mówić, ale każdy powinien.

Rok temu z powodu pandemii Human Week odbył się wyłącznie online, teraz powraca do formy stacjonarnej. Na spotkania organizatorzy zapraszają do siedziby Collegium Medicum przy ulicy Świętej Anny.

- Będziemy się zastanawiali nad tym jak wybrać szkołę dla dziecka, na czym się koncentrować. Nad kryzysami rodzinnymi w relacji z nastolatkami, nad kryzysami młodych dorosłych, bo pamiętajmy o tym, że teraz coraz więcej małżeństw się rozpada. W końcu nad procesem starzenia się, ale też opieki nad osobami, które są w zaawansowanym wieku - mówi Kierownik Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego Maciej Pilecki.

Jak podkreślają specjaliści, problemy psychologiczne nasiliły się w okresie pandemii koronawirusa. Większość z nich pozostaje w ukryciu przynosząc cierpienie w zaciszu domów.

- Często to są dramatyczne wydarzenia, często nagłaśniane przez media, ale często też są to wydarzenia, dramaty ludzkie, które odbywają się gdzieś za zamkniętymi drzwiami. Musimy o tym pamiętać i musimy o tym mówić - mówi Rektor Collegium Medicum Profesor Tomasz Grodzicki.

W programie są spotkania, wykłady oraz prelekcje na żywo. Jednym z dodatkowych wydarzeń towarzyszących będzie także mecz towarzyski, który zostanie rozegrany w Hali Cracovii przy al. Focha 40. 6 października o godzinie 13.00. Naprzeciwko siebie stanie drużyna psychiatrów, a po drugiej współorganizatorów. Wykłady odbędą się stacjonarnie w auli w Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 z zachowaniem środków epidemiologicznych. Wstęp jest wolny.