Trudna sytuacja Ukraińców we Lwowie. Uciekają z kraju do Polski

2022-03-01 13:55
Panorama Lwowa.
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Wikipedia

Jak informuje proboszcz lwowskiej archikatedry ks. prałat Jan Nikiel, aktualnie najbardziej potrzebne są lekarstwa i opatrunki dla walczących mężczyzn i żywność dla kobiet oczekujących w kolejkach na granicy.

Ks. Jan Nikiel poinformował, że abp Mieczysław Mokrzycki powołał sztab kryzysowy funkcjonujący przy lwowskiej archikatedrze. Fundacja Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Łańcucie rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Uruchomiono wyodrębnione subkonto prowadzone przez Bank Pekao S.A.: 10 1240 4751 1111 0010 8657 0263 („pomoc dla Ukrainy”). W przypadku chęci przekazania środków w innej walucie Fundacja prosi o kontakt mailowo lub telefonicznie. Szczegóły na stronie: www.fundacjasemperfidelis.com.

Także Caritas Archidiecezji Krakowskiej współpracuje z Caritas Archidiecezji Przemyskiej, by jeszcze skuteczniej pomagać Polakom i Ukraińcom w Archidiecezji Lwowskiej i innych częściach Ukrainy.

Zapytany o aktualną sytuację we Lwowie, ks. Jan Nikiel mówi, że władze miasta poleciły mieszkańcom przygotować schrony. W sobotę były cztery alarmy – na dźwięk syren, wszyscy schodzą do schronów. – Na razie na szczęście bombardowań Lwowa nie było. Ale widzimy niestety, że to w tym kierunku idzie – zwraca uwagę proboszcz lwowskiej archikatedry.