W Krakowie można oglądać Grób Pański w kościele pijarów

2022-04-15 11:32
Grób Pański w kościele pijarów w Krakowie.
Autor: Ula Bienia

Grób Pański w krypcie kościoła Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej od lat budzi zainteresowanie mieszkańców, turystów. Często zaskakuje i skłania do refleksji, poruszając aktualną problematykę społeczno-moralną. W tym roku aranżację Grobu Pańskiego powierzono o. Piotrowi Wiśniowskiemu.

W centralnym miejscu znajduje się Najświętszy Sakrament ustawiony na ciemnym postumencie. Wokół niego leżą krzyże wykonane z żywych, żółto-białych kwiatów. W tle widać zniszczone krzyże.

Ta zniszczona część jest trochę symbolem Ukrainy. Są to krzyże porzucone. Wszystkie trudności, którym nie potrafimy nadać sensu. Natomiast w centralnej części są kwitnące krzyże, które właśnie odwrotnie - potrafiliśmy wyciągnąć naukę, mimo różnych trudności -mówi o. Piotr Wiśniowski.

Tematyka grobu nawiązuje także do niełatwej akceptacji trudności, jakie stają nam na drodze. „Czasem warto po prostu się zatrzymać” - dodaje ojciec Wiśniowski.

Ktoś kiedyś powiedział, że to co Nas spotyka w życiu, nie zależy od Nas. Ale to My decydujemy jak na to zareagujemy. Pierwszy krok to zdać sobie z tego sprawę. Na zło nie trzeba reagować złem. Trzeba się zatrzymać, wnikać w siebie i znaleźć dobre rozwiązanie - mówi o. Piotr Wiśniowski.

Grób w krypcie kościoła Pijarów można oglądać do soboty do godziny 18-stej.