W niedzielę ulicami Krakowa przejdzie procesja ku czci św. Stanisława

2022-05-05 19:04
procesja
Autor: wikipedia.org

Po 2 latach przerwy tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława ponownie przejdzie ulicami Krakowa. W najbliższą niedzielę (08.05) biskupi oraz członkowie bractw, ruchów i stowarzyszeń ubrani w regionalne stroje przejdą z Wawelu na Skałkę.

Następnie uroczystą mszę świętą odprawi abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu, a tuż po niej odbędzie się wyjątkowy koncert.

- Będą soliści Opery Krakowskiej, którzy razem z chórem i orkiestrą Bazyliki Mariackiej wystawią spontaniczny koncert. Powstał on z potrzeby dotarcia i powiedzenia o tym miejscu również całemu światu. To jest też okazja do zaproszenia uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Krakowa - mówi przeor klasztoru na Skałce o. Mariusz Tabulski. 

Historia procesji ku czci św. Stanisława w Krakowie sięga XIII wieku.

- Od początku ta procesja ma wymiar ogólnopolski. Jest jedną z trzech wielkich procesji. Najpierw jest kwietniowa procesja św. Wojciecha w Gnieźnie, potem trzeciomajowa na Jasnej Górze i właśnie 8 maja w Krakowie. To są procesje, które mają swoją historię, swoją tożsamość - mówił ks. Jacek Urban, dyrektor Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Uroczystości ku czci św. Stanisława rozpoczną się o godzinie 9:00. Tym wydarzeniem krakowscy Paulini zainaugurują jubileusz 550-lecia obecności na Skałce.