W ten weekend w Krakowie rusza Open Eyes Art Festival

2021-10-06 11:02
W ten weekend rusza Open Eyes Art Festival
Autor: Kuba Paduch W ten weekend rusza Open Eyes Art Festival

"Kultura jak okiem sięgnąć" już niedługo w Krakowie. 8 października pod Wawelem rusza Open Eyes Art Festival. W programie ponad 30 wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin twórczych z pogranicza sztuki i biznesu.

Rok temu festiwal towarzyszył kongresowi Open Eyes Economy Summit, organizatorzy kongresu uznali, że czas oddzielić obydwa wydarzenia. Jak podkreślają w nowej formie Open Eyes Art Festival utworzy oś sztuki od Placu Matejki w Starym Mieście po Plac Centralny w Nowej Hucie.

- Jednym z najważniejszych punktów naszego programu jest oferta dla adeptów sztuki, dla młodych artystów, naszych studentek i studentów. W ramach open call-a przygotujemy prezentacje najnowszej, najmłodszej, najświeższej sztuki, która często powstaje w murach Akademii Sztuk Pięknych - mówi Prorektor Akademii Sztuk Pięknych Bartłomiej Struzik.

Od ekonomii festiwal jednak całkowicie nie ucieknie, wszystko po to, by pokazać, że świat sztuki i biznesu nieustannie się przenikają.

- Teraz, gdy ludzie szukają różnych form oszczędności, bo mamy wysoką inflację, między innymi bardzo wielu ludzi, których na to stać i którzy rozumieją język sztuki, kupuje sztukę współczesną. To jest dla nich inwestycja, która jednocześnie zaspokaja pewne potrzeby emocjonalne - mówi Przewodniczący Rady Programowej kongresu OEES Jerzy Hausner.

Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane podczas wernisażu Janusza Leśniaka w Nowohuckim Centrum Kultury jednocześnie staną się własnością instytucji, więc można się spodziewać, że prace będą wystawiane częściej niż tylko jednorazowo na otwarcie Open Eyes Art Festival.

Open Eyes Art Festival potrwa do 15 listopada. Zakończy się pokazem interdyscyplinarnych projektów studenckich w Uniwersytecie Ekonomicznym.