Wanda Półtawska honorową obywatelką Krakowa?

2022-04-27 18:15
wanda_poltawska
Autor: diecezja.pl

Przyjaciółka św. Jana Pawła II honorową obywatelka Krakowa? Komisja główna rady miasta uznała, że wyróżnienie to powinno zostać przyznane profesor Wandzie Półtawskiej. Lekarka, działaczka pro-life i wieloletnia współpracowniczka Św. Jana Pawła II w ubiegłym roku świętowała setne urodziny.

- To odpowiednia kandydatka - mówi Michał Drewnicki, radny PiS.

- Pani Wanda jest niezwykłą osobą. W czasie drugiej wojny światowej działała w konspiracji, później przez Niemców była wielokrotnie torturowana. Sądzę, że jest to jedna z niewielu osób, które zasługują na takie upamiętnienie - uzasadnia Michał Drewnicki. 

Co do kandydatury profesor Półtawskiej nie wszyscy są jednak zgodni. Wątpliwości mają radni Platformy Obywatelskiej, którym nie podoba się jej działalność antyaborcyjna.

- Pani Wanda jest osobą mocno kontrowersyjną w swoich poglądach. Zwłaszcza dotyczących swojej działalności antyaborcyjnej, ale również w medycznych poglądach dotyczących leczenia metodą in-vitro, co wydaje mi się, dla wielu krakowian jest bardzo ważną rzeczą - tłumaczy szef klubu PO, Andrzej Hawranek.

Radny Platformy wnioskuje, by przed głosowaniem w Radzie Miasta złożyć poprawkę o uzupełnienie życiorysu lekarki właśnie o jej działalność pro-life.