Wracają zajęcia stacjonarne. Dziś UJ rozpoczyna 658. rok akademicki

2021-10-01 11:04
Inauguracja UJ
Autor: malopolska.uw.gov.pl Inaufuracja UJ

Ponad 14 tysięcy nowych studentów rozpocznie dziś naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak zapowiada uczelnia zajęcia w semestrze zimowym odbywać się będą w formie hybrydowej.

Nowy rok akademicki tradycyjnie zainauguruje msza w kolegiacie św. Anny. Następnym elementem jest przemarsz z Collegium Maius, poprzez Planty, do auli Collegium Novum. Z powodu obostrzeń w wydarzeniu weźmie tez udział ograniczone grono studentów, będą to przedstawiciele 16 wydziałów uczelni. O godz. 17 w Auditorium Maximum odbędzie się tradycyjny koncert Słowianek.

– Najważniejszy jednak jest dzień po inauguracji, a mianowicie rozpoczęcie zajęć stacjonarnych na 16 wydziałach. Wykłady i niektóre ćwiczenia będą jednak nadal odbywały się w formie zdalnej – zapowiada rektor UJ prof. Jacek Popiel.

W rekrutacji na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim wzięło udział 38 120 kandydatów – to wzrost o niemal 8 proc. względem 2020 roku. Cudzoziemcy stanowili jedynie 3 proc. liczby kandydatów (1 261 osób), choć i tak był to wzrost o 12,5 proc. względem poprzedniego roku. Z tej puli kandydatów na studia przyjęto 8 894 osoby (wzrost o 0,2 proc. r./r.). Kandydatów na studia drugiego stopnia było 8 386, z czego 4 785 przyjęto – to 9,4-procentowy spadek względem 2020 roku.

- Kierunki na które mieliśmy najwięcej kandydatów na jedno miejsce warto tu wymienić: filologię orientalną, japonistykę, ekonomię czy np.filologię szwedzką. Jeżeli chodzi o studia pierwszego stopnia najwiekszym zainteresowaniem cieszyło się zarządzanie polityką społeczną- to nowy kierunek, natomiast w przypadku studiów drugiego stopnia to studia anglojęzyczne- International Relations and Public Diplomacy- wymienia Kamil Gajęcki z Działu Rekrutacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku uczelnia zapowiada też inwestycje i to największe od lat, w Krakowie powstanie m.in kampus dla studentów medycyny i innych kierunków medycznych. W Prokocimiu wybudowane zostaną dwa nowe budynki Collegium Medicum. Tym samym już całość medycznego centrum uczelni ma znajdować się w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego. Na miejscu znajduje się już wydział Farmacji, biblioteka medyczna i akademiki Collegium Medicum. Po zakończeniu prac na nowym kampusie będzie się mieścić również administracja, laboratoria i sale dydaktyczne. W ramach prac wybudowana zostanie także nowa estakada w tym rejonie. Całość inwestycji pochłonie co najmniej 270 milionów złotych.