Abp Grzegorz Ryś kardynałem. "Wierzący biskup"

2023-07-11 11:09
Abp Grzegorz Ryś kardynałem. Wierzący biskup
Autor: Adam Kuźmicki/archiwum Abp Grzegorz Ryś kardynałem. "Wierzący biskup"

Do papieża Franciszka dołącza kolejny wierzący biskup - to jeden z komentarzy po ogłoszeniu decyzji o nominacji kardynalskiej dla abpa łódzkiego Grzegorza Rysia. Listę kardynałów nominatów papież Franciszek ogłosił w niedzielę, 9 lipca, po modlitwie Anioł Pański.

O wielkiej radości związanej z decyzją papieża Franciszka mówił Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Kopytowski podkreślał, że metropolita łódzki, zgodnie z papieskimi wskazaniami, nie boi się zapachu swoich owiec.

Aż tak bardzo zaskakujące to nie było, a nap pewno wzbudziło wielką radość. Radość jest związana z tym, że do zespołu papieża Franciszka, do jego najbliższych współpracowników, do ludzi, którzy nadają ton Kościołowi dołącza kolejny wierzący biskup. Biskup, który jest blisko ludzi. Biskup, który, jak sam papież Franciszek mówi, nie boi się, nie brzydzi się zapachu owiec, który jest między nimi.

Kardynał nominat Grzegorz Ryś bardzo angażuje się w działania diecezjalnej Caritas. Dyrektor Tomasz Kopytowski podkreśla, że metropolita łódzki chce być z ludźmi potrzebującymi wsparcia.

Zależy mu na osobach ubogich. To jak do nich wychodzi, jak z nimi jest, jak nie przeszkadza mu, jak wyglądają. Jak często pachną, jaka jest historia ich życia, bardzo powikłana. Jest pomiędzy nimi, chce być z nimi. Dzieli z nimi stół, dzieli z nimi własne pieniądze. Jest po prostu blisko nich.

Wskazanym przez dyrektora Caritas w Łodzi niestandardowym działaniem abpa Grzegorza Rysia była decyzja o zabraniu grupy bezdomnych łodzian do Watykanu na pielgrzymkę dziękczynną z okazji 100-lecia diecezji łódzkiej. Uroczystość wręczenia insygniów kardynalskich 21 nominatom, także metropolicie łódzkiemu, odbędzie się w Watykanie 30 września.