Abp Grzegorz Ryś kardynałem. "Wreszcie!"

2023-07-11 9:27
Abp Grzegorz Ryś kardynałem. Rektor WSD ks. Sławomir Sosnowski: Wreszcie!
Autor: Adam Kuźmicki/archiwum Abp Grzegorz Ryś kardynałem. Rektor WSD ks. Sławomir Sosnowski: "Wreszcie!"

Wreszcie! - to chyba najkrótszy komentarz do ogłoszonej w niedzielę, 9 lipca, nominacji kardynalskiej dla abpa Grzegorza Rysia. Autorem komentarza jest ks. Sławomir Sosnowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Ks. Sławomir Sosnowski tłumaczy, że słowo "wreszcie!" wynika z obserwowanych od lat podobieństw w rozumieniu Kościoła przez papieża Franciszka i abpa Grzegorza Rysia.

Pierwsze słowo, jakie mi się nasunęło, to "Wreszcie!". Tak widzę abpa Rysia jako człowieka z "franciszkowego ducha". Kogoś, kto reprezentuje tą samą linię w Kościele; podobne nastawienie misyjne; podobna otwartość do świata. To, że jest jakaś relacja dosyć bliska między abp Rysiem a papieżem Franciszkiem, to różne sygnały przychodziły. Oficjalnie to widać w ten sposób, że abp Ryś został powołany do dykasterii ds. biskupów.

Ks. rektor Sławomir Sosnowski uważa, że jeżeli papieżowi Franciszkowi zależy na ludziach podobnie myślących w Kościołach lokalnych, to powinno mu także zależeć na utrzymaniu kard. Grzegorza Rysia w Łodzi. Uroczystość wręczenia insygniów kardynalskich 21 nominatom, także metropolicie łódzkiemu, odbędzie się w Watykanie 30 września.