Akcje pomocy Ukrainie 14 kwietnia 2022 r.

2022-04-14 6:18
Akcje pomocy Ukrainie 14 kwietnia 2022 r.
Autor: Adam Kuźmicki Akcje pomocy Ukrainie 14 kwietnia 2022 r.

Akcje pomocy Ukrainie 14 kwietnia 2022 r.

Radosna jałmużna

Papieskie wezwanie do "radosnej jałmużny" musi być realizowane także po zakończeniu Wielkiego Postu - przekonywał abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki podkreślał, że codzienna pomoc gościom z Ukrainy to właśnie wypełnienie tego wezwania, a pomoc nie kończy się po 40 dniach postu.

Zapytajcie kogokolwiek, kto zajmuje się pomocą Ukraińcom w Polsce na dużą skalę. Wszyscy wam powiedzą, jak powoli, powoli ten strumień darów robi się taką stróżką. Bardzo często jest tak, że tym, którzy ich przyjęli, już zaczyna brakować. Wszystkim nam brakuje, ale nie ustawajmy w radosnej jałmużnie! Ta historia się dopiero zaczyna. z tych 2,5 mln Ukraińców, którzy przeszli przez Polskę, niektórzy się tu zatrzymali, niektórzy poszli dalej; takie są szacunki: być może milion zostanie tu na miejscu. Nie wystarczy tylko obnosić się z tym: patrzcie! w Polsce nie ma obozów, wszystkich przyjęliśmy do domów. Pięknie. To jest przecudowne. To jest niesłychane. Tylko jest konkret w tym słowie, które nas dotyka: nie ustawaj! Nie ustawaj w jałmużnie, która jest radosna!

Wezwanie do stałego i długotrwałego wspierania gości z Ukrainy abp Grzegorz Ryś sformułował w ramach głoszonych przez siebie "Rekolekcji dla Łodzi"

Kupują ubrania

Ubrania i buty, ale także żywność kupowane będą rodzinom z Ukrainy z pieniędzy ze sprzedaży świątecznych baranków i świec-pisanek Caritas. Taką decyzję podjęto w kościele św. Jana Chrzciciela na Złotnie w Łodzi. Parafia organizuje spotkania rodzin ukraińskich mieszkających w pobliżu i pomagających im polskich sąsiadów. Stąd wiadomo, jakie potrzeby mają goście z Ukrainy i czego w danym momencie najbardziej im brakuje.