Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu. Pojedzie grupa bezdomnych

2022-04-06 11:55
Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu. Pojedzie grupa bezdomnych
Autor: Adam Kuźmicki Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu. Pojedzie grupa bezdomnych

Grupa bezdomnych z Łodzi pojedzie na jubileuszową pielgrzymkę do Rzymu. Pielgrzymka organizowana jest w związku zakończeniem obchodów 100-lecia diecezji łódzkiej.

Zorganizowanie grupy bezdomnych to pomysł abpa Grzegorza Rysia. Metropolita łódzki chce, żeby podczas pielgrzymki i w czasie spotkania z papieżem diecezja rzeczywiście była reprezentowana w całości. Jadących do Rzymu bezdomnych pielgrzymów trzeba jednak odpowiednio wyposażyć. Zajmuje się tym, podobnie jak całą organizacją pielgrzymki, Tomasz Kopytowski z Caritas.

Uzgodniliśmy ze wszystkimi organizacjami, które na co dzień się zajmują osobami bezdomnymi, żeby pomóc doposażyć naszych pielgrzymów w to wszystko, co potrzebne do wyjazdu. Zadbamy, żeby każdy miał jakąś stosowną walizkę albo torbę podróżną. Żeby w tej torbie nie zabrakło niczego, co jest potrzebne na wyjazd. Być może ktoś potrzebuje klapki pod prysznic albo dodatkową parę butów czy sandały. Może któryś z naszych pielgrzymów nie będzie miał kurtki przeciwdeszczowej, a by się przydała? Kosmetyków? dodatkowej pary spodni? To wszystko, co jest potrzebne, co każdy nas planując wyjazd przygotowuje. Tutaj takie przygotowania dzieją się ze wsparciem.

Z Łodzi do Rzymu jedzie kilkanaście osób bezdomnych, kobiet i mężczyzn. Wezmą oni udział we wszystkich oficjalnych i wspólnych dla wszystkich grup punktach programu, przede wszystkim w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Ze względów czasowych, także ze względów na koszty, nie poszerzamy tego wyjazdu, tak jak widzimy w parafiach. Organizatorzy wyjeżdżają wcześniej, albo wracają później. Postanowiliśmy się skupić na głównym wydarzeniu, czyli będziemy wyjeżdżać do Rzymu w poniedziałek, żeby na wtorek po południu, na pierwszy punkt pielgrzymki być na miejscu. I również będziemy wyjeżdżać z Rzymu zaraz po zakończeniu pielgrzymki, czyli w sobotę przed południem. Być może, jak wszystko dobrze pójdzie, po drodze odwiedzimy jeszcze z naszymi pielgrzymami Asyż.

Jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu, podczas której wierni z diecezji łódzkiej dziękować będą za 100-lecie jej istnienia, trwa od wtorku 26 kwietnia aż do majowego weekendu. Wiele grup pielgrzymkowych jedzie do Rzymu kilka dni wcześniej, żeby odwiedzić także inne miejsca kultu i zobaczyć zabytkowe miasta.