Miłosierdzie stwarzania. Abp Grzegorz Ryś na 30-lecie Domu Samotnej Matki

2022-10-17 13:44 AK
30-lecie Domu Samotnej Matki w Łodzi. Msza św.
Autor: Adam Kuźmicki 30-lecie Domu Samotnej Matki w Łodzi. Msza św.

O stwarzaniu człowieka z niczego, cytując św. Antoniego z Padwy, mówił abp Grzegorz Ryś. W poniedziałek, 17 października, w łódzkiej katedrze metropolita łódzki odprawił Mszę św. podczas jubileuszu 30-lecia Domu Samotnej Matki w Łodzi.

Tłumacząc słowa św. Antoniego abp Grzegorz Ryś wyjaśniał pojęcie "stwarzania" a także definicję "niczego", czyli grzesznika.

Prawda o grzechu nie obraża człowieka, zwłaszcza wtedy, kiedy jest wypowiadana przez Jezusa. Jezus nam mówi prawdę o nas samych, ale zawsze mówi ją z miłością. Nie boję się Jezusa, który mówi, że jestem niczym. Dlaczego? Dlatego, że wtedy kiedy to mówi, to właśnie chce mnie stwarzać. To znaczy z niczego, z niczego jakim jestem, kim jestem będąc grzesznikiem, chce mnie stworzyć. Do pełnienia dobrych czynów. Chce mi podarować życie, które jest zupełnie nowe. Przez miłosierdzie Bóg nas też wskrzesza. Wyprowadza nas ze zmarłych do nowego życia. Do takiego życia, jakie jest możliwe w Bogu. To jest miłosierdzie, które czyni Bóg; którym jest Bóg. Miłosierdzie jest imieniem Boga.

Poniedziałkowa Msza św. dla byłych i obecnych wychowanek Domu Samotnej Matki była kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszu. Wcześniej, w ramach 30-lecia, organizowane były pikniki, mecze piłkarskie, czy bieg charytatywny w Lesie Łagiewnickim. W wirtualnej wersji biegu, z którego wpisowe przeznaczone jest w całości na wsparcie DSM, można wziąć udział jeszcze do końca października.